Osman Kavala adliyeye sevk edildi

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan iş adamı Osman Kavala, adliyeye götürüldü.

© AP
Osman Kavala adliyeye sevk edildi

Gezi Parkı Davası’nda beraatine ve tahliyesine karar verilen iş adamı ve Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, adliyeye sevk edildi. Tahliye kararından kısa bir süre sonra Kavala hakkında, 2016’daki darbe teşebbüsüyle ilgili olarak gözaltı kararı çıkarılmıştı.

Silivri Cezaevi’ndeki tahliyesinin ardından dün akşam saatlerinde gözaltına alınan Osman Kavala’nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandı. Kavala, İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 9 sanığın, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”, “mala zarar verme”, “nitelik yağma”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi”, “kasten yaralama”, “ağırlaştırılmış yaralama” ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet” suçlamalarında beraatlerine karar vermişti.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma gerekçesiyle Kavala cezaevinden çıkmadan gözaltı kararı verilmişti. (İSTANBUL/AA)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 20:17
SIRADAKİ HABER