Osman Kavala: Hayatımdan aylar eksiliyor

Bir yıldır iddianamesiz cezaevinde olan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, kaleme aldığı açık mektupta serbest bırakılmasını talep etti. Kavala, özgürlüğüne ve ailesine kavuşmak istediğini belirtti.

© IMAGES
Osman Kavala: Hayatımdan aylar eksiliyor

Bir yıldır Silivri cezaevinde tutuklu bulunan Osman Kavala açık bir mektup kaleme aldı. Kavala'nın mektubu, Çarşamba günü avukatlarının katılımıyla İstanbul'da düzenlenen bir basın toplantısında okundu.

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Kavala mektubunda "Silivri'de ikametimin birinci yılı tamamlandı. Beni anayasal düzeni ve hükümeti devirmeye teşebbüsle suçlayanların her geçen gün bu suçlarla alakam olmadığını daha iyi fark ettiklerine inanıyorum. Ancak bu öğrenme süreci benim özgürlüğüm pahasına oluyor" ifadelerini kullandı.

Kavala, "Hayatımdan aylar eksiliyor. Bir an önce özgürlüğüme, aileme, dostlarıma kavuşmak istiyorum" dedi.

Mahkeme öncesi uzun tutuklama ve yargılamaların peşinen ceza haline getirilerek istismar edildiğini söyleyen Kavala, bunlara son verilmesini "hayati önemde gördüğünü" belirtti.

Osman Kavala'nın avukatlarından İlkan Koyuncu, müvekkilinin bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunmasına rağmen bir iddianamenin mevcut olmamasını eleştirdi. Avukatların kayıtlara erişiminin sınırlı olduğuna değinen Koyuncu, bu nedenle müvekkillerine yöneltilen suçlamaların arka planından bihaber olduklarına dikkat çekti.

Türkiye'de uzun yıllardır sürdürdüğü sivil toplum girişimleri ile tanınan Kavala, 18 Ekim 2017 tarihinde Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı. Kavala, "Gezi eylemlerinin yöneticisi olmak" ve "15 Temmuz darbe girişimine katılmak" suçlamalarıyla 1 Kasım'da tutuklanmıştı.

DW,dpa/BÜ,GA

© Deutsche Welle Türkçe

SIRADAKİ HABER