Özsoy: Olası bir operasyonda Türkiye bataklığa sürüklenecek

DİYARBAKIR - Suriye'nin Ortadoğu'daki hiçbir ülkeye benzemediğine dikkat çeken HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye olası bir operasyonda "bataklığa" sürükleneceğini belirterek, "Türkiye'nin bu Kürt karşıtı politikalarının faturası ağır olacaktır" dedi.

© Getty Images
Özsoy: Olası bir operasyonda Türkiye bataklığa sürüklenecek

Kuzey ve Doğu Suriye'deki ABD askerleri, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı karar doğrultusunda Suriye'den geri çekilecek. Trump'ın bu kararıyla Ortadoğu'daki dengelerin yeniden şekilleneceği değerlendirmeleri yapılırken, SDG öncülüğündeki Kürtler ise diplomasi çalışmalarına hız verdi. Türkiye'nin olası Kuzey ve Doğu Suriye'ye yapacağı askeri operasyonda ise "bataklığa" sürükleneceği değerlendirmesinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, "Türkiye'nin bu Kürt karşıtı politikalarının faturası ağır olacaktır" dedi. 
 
Mezopotamyaajansi’dan Mehmet Şah Oruç – Özgür Paksoy’in haberine göre.Trump'ın uzun zamandır Suriye'deki askerlerinin çekeceğini dile getirdiğini belirten Özsoy, bu kararın da ABD'nin değil, Trump'ın kararı olduğuna işaret etti. Türkiye'nin güney sınırından yaklaşık 400 kilometre aşağısında olan Deyr-el Zor'daki DAİŞ ile mücadele etmenin imkanı olmadığını aktaran Özsoy, Türkiye'nin temel derdinin DAİŞ değil Kürtlerin kazanımlarını yok etmek olduğunu belirtti. Trump'ın almış olduğu askerleri geri çekme kararına koalisyon ortakları Fransa, İngiltere, Almanya ve körfez ülkelerinin karşı çıktığını hatırlatan Özsoy, uluslararası basının da ilginç bir şekilde Kürtlere karşı ciddi bir sempatisinin olduğunu vurguladı. 
 
'SURİYE HİÇBİR ÜLKEYE BENZEMİYOR'
 
Kuzey ve Doğu Suriye'de çok ciddi bir güç kavgasının olduğunu belirten Özsoy, "Rojava'da önümüzde dönemde ciddi vesayet savaşlarına zemin olabilir. Bu duruma düşülmemesi için ise çok yoğun diplomatik çalışmaların yapılması gerekir" dedi. Trump kararının uygulanması durumunda ise Rusya ve İran'a alan açılacağına işaret eden Özsoy, "Bu kararla Rusya ve İran'a, sadece Suriye'yi değil bölgeyi dizayn etme gücü verilir. Suriye, Ortadoğu'daki hiçbir ülkeye benzemiyor. Şu açıdan, Ortadoğu'nun siyasetini şekillendiren temel dinamiklerin hepsi Suriye'de yan yana geliyor" dedi. 
 
'ORTADOĞU'DAN ÇIKABİLECEK DURUMDA DEĞİL'
 
Ortadoğu'nun en büyük yapısal sorunlarının; İsrail Filistin, Şii-Sünni, Kürt-Türk, Türk-Arap gerilimleri ile su ve enerji politikaları meselesi olduğunu dile getiren Özsoy, var olan sorunların da Suriye denkleminin bir parçası olmasından kaynaklı tüm güçlerin Suriye'de olduğuna işaret etti. Özsoy, "Suriye nasıl kurulursa (küçük bir model gibi) bu Ortadoğu'daki güç dengeleri de o şekilde şekillenecek. Bunun için küresel, bölgesel ve yerel güçler inanılmaz vesayet savaşları yürüttüler. Suriye'yi Rusya ve İran'a bırakmak demek, Ortadoğu'yu bu güçlerin şekillendireceği demektir. O açıdan Trump kararı ile ABD'deki kurulu nizam politikaları arasında taban tabana zıtlık oluşturmuş durumda. ABD istese bile Ortadoğu'dan çıkabilecek durumda değil" diye konuştu. 
 
'TÜRKİYE AYAĞINA SIKTI'
 
Türkiye'nin de Trump'ın bu kararını beklemediğini dile getiren Özsoy, şunları söyledi: "Türkiye, ABD'nin Suriye'den çıkmasını istemiyor, Kürtler yerine beslediği çetelere destek vermesini istiyor. Trump, bu kararla Erdoğan'ın eline bir ateş topu bıraktı. Türkiye'nin Rojava işgali her zaman bir ihtimal dahilindedir, ama şu anda bu ihtimal düşmüş durumda. Çünkü, artık ABD'nin izin vermesi yetmiyor, Suriye ve Rusya var. Onların nasıl bir pozisyon alacağı son derece önemlidir. ABD'nin Suriye'den çekilmesi Türkiye'yi orta vadede çok zora sokar. Bir taraftan da Türkiye ayağına sıktı. Türkiye çok iyi durumda değildir. Türkiye'nin bu Kürt karşıtı politikalarının faturası ağır olacaktır." 
 
'TÜRKİYE BULGURDAN DA OLABİLİR'
 
Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye olası bir operasyonda "bataklığa" sürükleneceğine dikkat çeken Özsoy, "Türkiye, Kürtleri zayıflatacağım derken kendisini zayıflatmış durumda" dedi. ABD'nin çekilmesiyle Suriye'de askeri ve jeopolitik bir boşluğunun olacağına işaret eden Özsoy, "Bu boşluğu kim nasıl dolduracak meselesi var. Koalisyon belli oranlarda dolduracak. Onların da eli armut toplamıyor. Trump çekilebilir de Avrupa nasıl çekilecek. Çekilirse riskleri nasıl kontrol edecek. Bir taraftan da Suudi ve Körfez ülkeleri dolduracak. Trump'ın çekilmesi uluslararası koalisyon açısından ciddi bir handikap. Dolayısıyla zorlanacaklar ama oraları da doldurmaya çalışacaklar. Esad, Rusya ve İran da bir yandan bu boşluğu dolduracak. ABD desteği almayan bir Türkiye ise pirince giderken bulgurdan olabilir. Türkiye bu boşlukta gidip oraları işgal etmesi hayal oldu, bence Türkiye kendini tasfiye etti. Türkiye, Kürt karşıtlığı üzerinden tüm ilişkilerini allak bullak etti" ifadelerini kullandı.  
 
'KÜRTLER DUYGUDA BİRLEŞTİ'
 
Kürtlerin bu süreçte esnek taktikler geliştirmek durumunda olduğunu vurgulayan Özsoy, "Kürtler, rejim ve Rusya ile bazı görüşmeler yapıyor. Dolayısıyla bir taraftan bu görüşmeleri hızlandırmak diğer taraftan ise Suriye'nin Kuzeyindeki halklar ile ilişkiler pekiştirmek için ekstra çaba ortaya koymak ve Kürtler arasındaki ulusal birliğin sağlanmasıdır" dedi. 4 parçadaki Kürtler arasında siyaseten birlik sağlanmazsa bile duyguda birleştiğinin altını çizen Özsoy, Kürtlere yönelik yapılan saldırılara dikkat çekerek, "Bu tür saldırılar, paradoksal olarak Kürt ulusal bilincini geliştiriyor" şeklinde konuştu. Türkiye'nin yapısal olarak Batı ile ilişkili olduğunu belirten Özsoy, Türkiye'nin Rusya ile yürüttüğü ilişkinin ise konjonktürel olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 10:00
SIRADAKİ HABER