Paris Belediye Başkanı'ndan İmamoğlu'na C40 Zirvesi'ne davet

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’yu “Place de l’Hôtel de Ville” adıyla bilinen tarihi belediye binasında ziyaret etti. Hidalgo İmamoğlu'nu, “Hoş geldiniz sayın Başkan” sözleriyle karşıladı. Hidalgo’nun kendisini Türkçe sözlerle karşılamasından memnuniyet duyduğunu belirten İmamoğlu da Paris Belediye Başkanı’na, “Bravo. Teşekkür ederim. Çok güzel konuştunuz” şeklinde karşılık verdi. Hidalgo, İmamoğlu'nu C40 Zirvesi’ne davet etti.

© AA
Paris Belediye Başkanı'ndan İmamoğlu'na C40 Zirvesi'ne davet

İstanbul''un da aralarında bulunduğu, C40 Kentleri olarak da bilinen "Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu", kentsel karbon salımını azaltmak için çalışıyor ve iklim değişikliğine uyum sağlamayı hedefliyor. Dünya nüfusunun %50''sine sahip büyük kentler, dünya genelinde üretilen enerjinin %75''ini tüketiyor ve üretilen sera gazlarının %80''inden sorumlu bulunuyor.

İmamoğlu ve Hidalgo, sıcak karşılamanın ardından makam odasına geçtiler. İmamoğlu’nu ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Hidalgo, şöyle konuştu:

Hidalgo: İş birliğini sizinle yeniden canlandıracağız
“İstanbul, çok önemli bir büyük şehir. Güzel bir iş birliğini sizinle yeniden canlandırabildiğimiz için çok mutluyuz. Özlemiştik bu iş birliğini. Birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey var. 23 Haziran’da tekrar seçildiğiniz için çok mutlu olduk. Çok güzel bir umut işareti. Siz, aslında Türkiye’nin gerçek başkentinin belediye başkanısınız. Çok ümitlerle size bakıyoruz. İstanbul’la ve Türkiye’yle çok yakın bir bağı yeniden kurabilmeyi ümit ediyoruz. 9 Ekim’de Kopenhag’da toplanacak C40 Zirvesi’nde de sizi aramızda görmekten mutlu olacağız.”

İmamoğlu: Kentime 100 yıllık arkadaş gibi hissediyorum
İmamoğlu da sözlerine, “Çok teşekkür ediyorum. Başkan’ın bu güzel duyguları beni çok etkiledi” diye başladı. İmamoğlu, şöyle devam etti: 

“Sayın Hidalgo, ilk günden beri ilgisini bizden esirgemedi. Açıkçası her mesajı bizi heyecanlandırıyor. Mesajlarını eksik etmemesini diliyoruz. Fransa-Türkiye ya da Paris-İstanbul ilişkileri yüz yıllardır var ve muazzam bir geçmişi var. Üzerine yüzlerce, binlerce kitap yazılabilir, üzerine konuşulabilir. Etkileşimi yüksek iki kent. Kentime, 100 yıllık arkadaş gibi hissediyorum şu an sizinle. Bu sıcaklıkla buradayım. Son seçimde elde ettiğimiz sorumluluğun sadece Türkiye’de kalmadığını, dünyanın birçok yerine yansıdığını da hissediyorum, yaşıyorum. Burada kendime en büyük yardımcı sizin gibi dünyaya aynı gözle bakmayı başarabilen belediye başkanlarından görmek istiyorum. O yol arkadaşlığı, o sıcaklık, o dayanışma dünyaya başka bir süreci de yaşatabilir. İnşallah bu, değerli bir başlangıç olacak Paris ve İstanbul arasında. Bunu hissediyorum. Benim ilk yurt dışı seyahatim. İBB Başkanı olarak ilk seyahatimin Paris’e olması ilginç bir başlangıç oldu. Bunun ikimize de hem Bayan Hidalgo’ya hem de bize başka bir sorumluluk yüklediğini düşünüyorum.”
 
İstanbul depremi de konuşuldu
İmamoğlu, Hidalgo ve beraberlerindeki heyet, bir süre makam odasında baş başa görüştü. Hidalgo, toplantının bitiminin ardından İmamoğlu’na, sanat galerisini andıran makam odasındaki değerli tablolarla ilgili bilgiler verdi. Hidalgo, 15 Nisan 2019’da büyük bir yangın geçiren ve odanın penceresinden görünen Notre Dame De Paris Katedral’ini de İmamoğlu’na gösterdi. Hidalgo, İmamoğlu ile katedralin restorasyon çalışması ile ilgili bilgileri paylaştı. Katedralin bir dünya mirası olduğunu kaydeden İmamoğlu, “İstanbul’da deprem endişemiz var. Bu konuda tarihi eserlerin korunması ve güçlendirilmesini öncü mesele olarak önümüze koyduk” dedi.

İmamoğlu, Hidalgo'yu İstanbul'a davet etti
İmamoğlu ve Hidalgo, toplantının sonunda, İBB ve Paris Belediyesi arasında kaleme alınan “Niyet Protokolu”nü imzaladı. Heyet, bina avlusunda toplu fotoğraf çektirdi. İmamoğlu, kendisini aracına kadar uğurlayan Hidalgo’yu İstanbul’a davet etti. Hidalgo’nun İmamoğlu’na yanıtı, “2020 Mart’ındaki seçimleri kazanırsam, geleceğim” oldu.

İmzalanan niyet protokolü
Paris Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1999-2014 yılları arasında bir dostluk ve iş birliği anlaşması çerçevesinde yakın bir ilişki kurmuşlardı. 2 Ekim 2019 tarihinde, iki şehrin belediye başkanları kendi yetki alanlarına dair ortak önceliklerini görüşüp, bu ikili iş birliğini sürdürme konusunda anlaşmaya varmışlardır. Bu niyet mektubu, tarafların sahip olabileceği yasal yükümlülükleri yerine getirmesinin ardından, iki kentin üzerinde uzlaştığı alanları kapsayan yeni bir iş birliği anlaşması imzalanmasının, her iki tarafın ortak arzusu olduğunu teyit maksadıyla hazırlanmıştır.

İşbu belge, Paris'te, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Paris Belediye Başkanı tarafından Fransızca ve Türkçe olmak üzere iki kopya halinde imzalanmıştır.

SIRADAKİ HABER