Sabah Başyazarı Barlas: Saat 22’ye kadar Türkiye “en uzun gün”ü yaşayacak

Sabah Başyazarı Mehmet Barlas, Türkiye'nin bugün saat 22.00'ye kadar en uzun gününü yaşayacağını söyledi

© IMAGES
Sabah Başyazarı Barlas: Saat 22’ye kadar Türkiye “en uzun gün”ü yaşayacak

Bugün, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin, YPG'nin Suriye'de güvenli bölge olarak adlandırılan alandan çıkması için verilen 120 saatlik sürenin tamamlanacağı günde Soçi'de kritik bir görüşme gerçekleştirecek. 

Barlas "Gün doğumundan saat 22’ye kadar Türkiye 'en uzun gün'ü yaşayacak" başlığıyla yayımlanan köşesinin ilgili bölümünde şunları yazdı:

Sinemaseverler hatırlar... 1962 Hollywood yapımı "En Uzun Gün" yani "The Longest Day" filminde, 2'nci Dünya Savaşı'nın Avrupa kıtasındaki sonunu başlatacak olan Normandiya harekatında, sivil halkın yaşadıkları hikaye edilmişti.

John Wayne, Henry Fonda, Richard Burton ve Paul Anka'nın rol aldıkları bu film 1964'te Türkiye'de de oynatılmış ve ilgi çekmişti.

En uzun gün
Bugün de Türkiye'de bizler "En Uzun Gün"ü yaşarken, aslında filmlerde yaşatılanlarla gerçek hayatta yaşananlar arasında çok fark olmadığını görüyoruz. Evet... Bugün gün doğumundan akşam saat 22'ye kadar uzanan süre için "En uzun gün" demek hiç yanlış olmayacak.
 
Putin'le görüşme de var
Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT World'ün düzenlediği forumda dün yaptığı açıklamalarla "En uzun gün"ün içeriğini şöyle özetledi:
"-ABD ile yapılan mutabakat neticesinde terör örgütünün belirlenen Güvenli Bölge'yi terk etmeleri için verilen 120 saatlik sürenin dolmasına çok az kaldı. Yarın Soçi'de yapılacak olan Putin görüşmesinden sonra adımlar atılacak."

Çıkış yapan araçlar
En uzun güne uzanan zamanda Türkiye'den yapılan açıklamalar da şöyle:
"TSK, 17 Ekim 2019 tarihinde Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde, PKK/YPG teröristlerinin 120 saat içerisinde bölgeden çıkmasını yakından takip etmektedir. Bu kapsamda şimdiye kadar bölgeden 125 araç çıkış yapmıştır. ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG'li teröristlerce 17 Ekim 2019, saat 22.00'den itibaren toplam 36 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir."

SIRADAKİ HABER