Sahte doçent Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında tahliye kararı

Mahkeme heyeti, sahte belgelerle profesörlük kadrosuna atandığı anlaşılınca tutuklanan Zehra Zulal Atalay Laçin'in tahliyesine karar verdi.

© TWITTER
Sahte doçent Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında tahliye kararı

Aksaray Üniversitesi'nin doçentlik belgesinin sahte olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasının ardından tutuklanan Zehra Zulal Atalay Laçin, 'dolandırıcılık' suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve 11 bin 300 lira para cezası aldı

Hükmün açıklanması geri bırakılırken, Laçin’in ‘sahte evrak düzenlemek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ve tahliyesine karar verildi. Laçin, suçlamaları kabul etmeyerek beraatini talep etti.

Laçin, sahte doçentlik belgesiyle Aksaray Üniversitesi’nin profesörlük kadrosuna atanmış, yaklaşık 2 hafta sonra bu durum ortaya çıkınca da görevden alınarak tutuklanmıştı. Laçin polis ve savcılıkta verdiği ifadesinde belgelerinin sahte olmadığını ısrarla savunmuş ve kendisine iftira atıldığını iddia etmişti

Laçin daha sonra verdiği ifadesinde, "ODTÜ mezunu değilim, İngiltere’de master da yapmadım, doçent de değilim” dedi. Pişman olduğunu söyleyen Laçin’in Anadolu Üniversitesi’nin açık öğretim programı üzerinden iktisat eğitimi aldığı anlaşıldı. Bakıma muhtaç otistik çocuğunun olduğunu söyleyen Laçin, Aksaray Üniversitesi’nde aldığı 18 bin TL tutarındaki maaşını geri ödedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER