Saldırı hazırlığındaki IŞİD üyesinin yakalandığı otelin çalışanları: Katliam yapacağını öğrenince şoka girdik

İstanbul’u kana bulamak için hazırlık yapan DEAŞ’lı terörist H.S., Küçükçekmece’de kaldığı otelin 501 numaralı odasında yakalandı. Otel çalışanları H.S.’yi, “Soğuk bir yüz ifadesi vardı. Valizini taşıtmadı. O valizde silahlar varmış” diye anlattı.

© DHA
Saldırı hazırlığındaki IŞİD üyesinin yakalandığı otelin çalışanları: Katliam yapacağını öğrenince şoka girdik

Gaziantep’ten 13 Ağustos’ta İstanbul’a gelen H.S., saat 18.59’da Küçükçekmece’deki otele girdi. İki günlüğüne oda kiralamak istiyordu. 501 numaralı odanın günlüğüne 130 TL’yi peşin ödedi. Konaklama kaydını kendi adıyla yaptırdı. 14 gündür İstanbul’da olduğunu beyan etti. Yanında küçük bir valiz vardı. Bir daha da otel çalışanlarıyla bağlantı kurmadı.

Bir gün uzattı
Hürriyet'ten Çetin Aydın'ın haberine göre, H.S. 15 Ağustos sabahı odasını bir günlüğüne uzatmak istedi. Akşamında otele elinde valizle döndü. H.S. İstanbul’daki iki gününü keşif yaparak geçirmişti.

Gece 2'de baskın
Özel Harekat Timleri, Küçükçekmece’deki oteli kuşattı. Otel çalışanları baskından saniyeler önce haberdar edildi. Timler saat 02.00’de 501 numaralı odanın kapısını kırdı. H.S. yatağında uzanmıştı. Yapılan aramada, Kalaşnikof tüfek, 5 şarjör ve 150 mermi yatağın altındaki valizde bulundu.

Sabah eylem yapacaktı
İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün takibindeki H.S.’nin, operasyonun yapıldığı gecenin sabahında eylem için harekete geçeceği öngörülüyor. Polise göre, eylem talimatını Suriye’deki örgüt yönetiminden alan H.S.’nin hedefi keşif yaptığı Beyoğlu’ndaki bir mekan ya da sokaklardı.

Öğrenince şoka girdim
Konakladığı otelin çalışanları H.S.’yi şöyle anlattı.

Otel sahibi Ramazan Akın:

“13 Ağustos akşam saatlerinde geldi. Valizini odaya bırakarak dışarı çıktı. Geç saatlerde geri geldi. Ertesi gün de sabah saatlerinde otelden çıktı. O gün de geç saatlerde geldi. Odayı bir gün daha uzattı. Diyalog kurmadı, bir şey söylemedi. Odayı tutarak direkt odasına çıktı. Otelden çıktığı zamanlar keşif yapmış. Uzattığı gün de ödeme yapıp odasına gitmişti. 2 saat sonra polis bastı. Polis izliyormuş zaten, doğrudan odaya giderek aldılar. Haberlerde katliam yapacağını öğrenince şoka girdik.”

Resepsiyonist Muhammed Devran:

“Soğuk bir yüz ifadesi vardı. Çok konuşmuyordu. Valizini taşımak istedik ancak keskin bir dille ‘Hayır’ diyerek kabul etmedi.”

SIRADAKİ HABER