Sarıkaya: AKP'de yalnızlaşma sendromu var, sistemi sorgulamaya başladılar

'AK Parti kulisinde milletvekilleri bugüne kadar rastlanmadık şekilde yakınmalarını yüksek sesle yapıyor.'

© AA
Sarıkaya: AKP'de yalnızlaşma sendromu var, sistemi sorgulamaya başladılar

31 Mart seçimlerinde sürpriz kayıplar yaşayan AKP, kendi içinde kaynamaya başladı. Hükümete yakın kalemler, AKP içerisinde sesler yükseldiğini, kayıpların nedeninin yanlış politikalar olduğuna dair eleştiriler sunulduğunu kulis bilgileriyle aktarıyor.

AKP kulislerindeki gözlemlerini aktaran Habertürk gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya, AKP’nin kendi iç dengelerinde de seçmen nezdinde de açıklarının artık ‘görünür’ olduğunu kaydetti.

“AK Parti milletvekilinin deyimiyle, ‘geçmişte seçmen partinin açığını kapatmak için uğraşırken, şimdi nereden açık verecekler diye geriye çekilip izlediği’ yeni bir süreci yaşıyor” aktarımında bulunan Sarıkaya, AKP’nin, sistem değişikliğiyle getirilen uygulamaların seçmenle hükümet bağını kopardığına inandığını ifade etti.

AKP’Lİ KADIN MİLLETVEKİLİNDEN İSYAN: ATANMIŞ YUKARIDAN BAKIYOR

Sarıkaya, bakanlarla milletvekilleri arasındaki kopukluğa ilişkin ise şu olayı anlattı: “Bir kadın milletvekilinin ilinin sorunu için bir bakan yardımcısına iki haftada ulaşıp, bir hafta sonrasına ancak randevu alıp, bakanlığa gittiğinde de karşılaştığı durumu anlatan hikaye kulaktan kulağa aktarılıyor. Ardından gelen hayıflanma da durumu özetliyor: ‘Seçmen ile hükümet arasında köprü olmak için seçildik, adımız da vekil; atanmış yukarıdan bakıp iş yapmaz oldu; bizi de seçmen talebini çözemez hale getirdi…’”

‘PARTİDE YALNIZLAŞMA SENDROMU VE SİSTEM SORGULAMASI BAŞLADI’

“Bütün bunlardan yola çıkarak şunu söyleyebilirim AK Parti’ye ‘yalnızlaşma sendromu’ hakim olmuş. Seçmen milletvekilinde, teşkilat genel merkezde, milletvekili bakanlıkta yalnızlaşmış” diyen Sarıkaya, parti içinde sistem sorgulaması başladığını aktardı.

Sarıkaya’nın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Üzerine bir de %35 ile iktidar olmak varken, %50+1 zorunluluğu binince bu kez sistem sorgulaması başlamış. AK Parti’de son dönem yapılan çalışmanın temeli de bu nedenlere dayanıyor. Sistemin ortaya çıkan mahsurlarını ortadan kaldırmaktan çok, aksayan yönlerini tamirle ilgileniliyor.”

‘MİLLETVEKİLLERİ RASTLANMADIK ŞEKİLDE YÜKSEK SESLE YAKINIYOR’

Muharrem Sarıkaya iktidar partisi içindeki diğer bir gözlemini de şöyle paylaştı: “AK Parti kulisinde milletvekilleri bugüne kadar rastlanmadık şekilde yakınmalarını yüksek sesle yapıyor…”

(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER