Savcılık ve RTÜK harekat haberlerini inceliyor

RTÜK, Barış Pınarı Harekatı aleyhinde yayınların tespit edilerek susturulduğunu açıkladı. İstanbul Başsavcılığı da sosyal medyadaki haberlerle ilgili inceleme yapıldığı uyarısında bulundu.

© AA
Savcılık ve RTÜK harekat haberlerini inceliyor

 Suriye’nin kuzeyindeki askeri harekatla ilgili yayınlara dair Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı birer açıklama yaptı.
 
İstanbul Başsavcılığı’nın açıklamasında şöyle denildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirmekte olduğu ‘Barış Pınarı Harekatı’ üzerine Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve güvenliğini hedef alan, bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte kişi ya da kişiler tarafından suç oluşturan eylemlere yönelik Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca inceleme ve tespitler yapılmakta olup, yasal gereğine tevessül edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

RTÜK’ün açıklamasında ise “Barış Pınarı Harekatı’nın aleyhinde, karalayıcı nitelikte, terör örgütü desteğiyle yurt dışı kaynaklı bölücü ve yıkıcı yayınlar hızlıca tespit edilerek devletin diğer ilgili kurumlarıyla işbirliği içinde susturulmaktadır” denildi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER