Selahattin Demirtaş hakkında tahliye kararı

Demirtaş, hakkında kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hüküm olduğu için tahliye edilmeyecek

© Selahattin Demirtaş
Selahattin Demirtaş hakkında tahliye kararı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu yargılandığı davadan tahliye kararı verildi. Ancak Demirtaş, hakkında kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hüküm olduğu için tahliye edilmeyecek. 

Selahattin Demirtaş, tutuklu yargılandığı, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 11. duruşması, bugün (2 Eylül) Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. 

"Gecikmeden bırakılması gerekiyor"

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş Twitter hesabından yaptığı açıklamada Demirtaş'ın 4 yıl 8 aylık cezası hakkında mahsup başvurusu yapılacağını söyledi. Demirtaş'ın 2 yıl 10 aydır cezaevinden olduğu için Yargıtay kararlarına göre son 1 yıllık denetimli serbestlik süresi içinde olduğunu söyleyen Beştaş, "Gecikmeden bırakılması gerekiyor" yorumunda bulundu.

TIKLAYIN - Selahattin Demirtaş ve avukatları duruşmaya katılmayacak

HDP Genel Merkezi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada da "Kararın gereği yerine getirilerek, Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır" denildi. 

 Ne olmuştu?
"Örgüt kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası” ve “suç ve suçluyu övme” iddialarıyla Demirtaş hakkında 142 yıla varan hapis cezası isteniyor. Diyarbakır’da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınmıştı. 
 
Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davası, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2019, 17:08
SIRADAKİ HABER