Selçuk Mızraklı'ya yargılandığı eylem ve etkinliklerden ikinci kez dava açıldı

Yerine kayyım atanarak cezaevine konulan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'ya bu kez de 'örgüt propagandası' suçlamasıyla dava açıldı. Mızraklı'nın başka bir dosyadan tutuklu yargılandığı eylem ve etkinliklerle yine suçlandığı ve HDP faaliyetlerinin suç konusu yapıldığı görüldü.

© AA
Selçuk Mızraklı'ya yargılandığı eylem ve etkinliklerden ikinci kez dava açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı görevindeyken yerine kayyım atanarak tutuklanan Selçuk Mızraklı hakkında bir dava daha açıldı. Mızraklı’ya tutuklu yargılandığı başka bir davada konu edilen etkinliklerden dolayı yine suçlandığı görüldü. Ayrıca HDP etkinlikleri de suç sayıldı.

Selçuk Mızraklı hakkında HDP milletvekili olduğu 2018 yılında partisinin düzenlediği etkinliklere katılarak “örgüt propagandası” yaptığı suçlamasıyla başlatılan soruşturma davaya dönüştü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı (CBS) tarafından hazırlanan iddianame, Ankara 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek ilk duruşma için 12 Ekim’e tarih verildi.

İRAN’DAKİ İDAMA KARŞI ÇIKMAK SUÇ

Mızraklı, Diyarbakır Milletvekili olduğu 15 Ağustos ile 5 Aralık 2018 tarihleri arası partisinin düzenlediği 6 etkinliğe katılması ve sosyal medya hesabındaki paylaşımlarda “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Aralık 2018’de başlattığı soruşturma yetkisizlik kararıyla Ankara’ya gönderildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Mızraklı’nın, “HDP Diyarbakır İl Örgütünde bir etkinliğe katılması, İran’da idam edilen Kürt ativist Ramin Hossein Penahi için yaptığı twitter paylaşımı, bir taziyeye katılması, HDP’ye dönük 9 Ekim operasyonuna ilişkin yapılan açıklaya katılması, HDP’nin ‘Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü’ konferansına katılması ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevine 3 günlük açlık greviyle destek vermesi” suç konusu yapıldı.

AYNI EYLEM VE ETKİNLİKLERDEN YARGILANMA

İddianamede yer alan hakkındaki suçlamalara ilişkin kaldığı Kayseri 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nden ifadesi alınan Mızraklı, iddia edilen suçlamalarla Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesince tutuklu olarak yargılandığını hatırlattı. Benzer suçlamalarla ayrıca “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanmaması gerektiğini vurgulayan Mızraklı, “Örgüt üyesi olduğum iddiası ile hakkımda açılan ve tutuklu yargılandığım Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyasında meclis konuşmalarım, milletvekili olduğum dönemde katıldığım etkinlikler, suç faaliyeti olarak zaten dosyaya konu edilmiştir. Sayın Leyla Güven tarafından başlatılan açlık grevi, twitter hesabı üzerinden paylaşımlar, 8 Eylül 2018 tarihinde Diyarbakır HDP İl Binasında düzenlenen kongreye katılım ile ilgili o dosya mevcut iken, bu durum gözetilmeden bu dosyanın açılmış olması kabul edilemez. O dosyada aynı eylem ve etkinlikler ile ilgili zaten yargılanıyorum. Dolayısıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyası celp edilerek mükerrer soruşturmanın önüne geçilmesi gerekmektedir” diye belirtti.

HDP FAALİYETLERİ SUÇ KONUSU

İddianamede yer alan bütün etkinlilerin üyesi olduğu HDP’nin faaliyetleri olduğunu altını çizen Mızraklı, şunları ifade etti: “Söz konusu etkinliklerde tarafımca yapılan konuşma içeriği bulunmamakla birlikte bu etkinliklerin tamamı kamuya açık ve şiddet övgüsü içermeyen etkinliklerdir. Soruşturma konusu edilmeleri bile başlı başına hukuksuzluktur.”

PASİF HAREKET SUÇLAMASI

İddianamede yapılan değerlendirmede, Mızraklı’nın “Aktif hareketlerle ya da örgütün propagandasının yapıldığı etkinliklerdeki pasif hareket ve manevi destekle etkinliğin yayma ve deklare etme amacının gerçekleşmesine katkı sağlayarak”, “örgüt propagandası” yaptığı ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesince ağırlaştırıcı hüküm uygulanarak cezalandırılmasını istedi.

BENZER GEREKÇELERLE CEZA VERİLMİŞTİ

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, DBB Eşbaşkanı Mızraklı’ya, itirafçı beyanları ile partisinin düzenlediği etkinliklere katılmasını “Örgüt üyesi” olarak değerlendirmiş ve açılan davada 9 yıl 4 ay 15 gün ceza vermişti. (MA)

SIRADAKİ HABER