Sendikalar, kamu çalışanlarından daha fazla vergi kesintisinin önünün açan düzenlemeyi Danıştay'a taşıdı

Sendikalar, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı Gelir Vergisi Genel Tebliği'yle kamu çalışanlarının maaşından daha fazla vergi kesintisinin önünün açıldığını belirterek

© AA
Sendikalar, kamu çalışanlarından daha fazla vergi kesintisinin önünün açan düzenlemeyi Danıştay'a taşıdı

Sendikalar, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı Gelir Vergisi Genel Tebliği'yle kamu çalışanlarının maaşından daha fazla vergi kesintisinin önünün açıldığını belirterek tebliğin iptali için Danıştay'a dava açtı. Düzenlemeye göre maaş, ek ders, fazla çalışma ücretleri, eğitim yılına hazırlık ödeneği ile doğum, ölüm, ödül, ikramiye gibi ödemeler diğer kurum ve kuruluşlardan alınmış olsa bile, ayrı ayrı değil birlikte vergilendirilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 27 Mayıs’ta Gelir Vergisi Genel Tebliği’ni yayımladı. Tebliğin “Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu İdarelerinin Tek İşveren Olarak Değerlendirilmesi” başlıklı maddesine göre, genel yönetim kapsamında bulunan kamu idareleri ile bu idarelere bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarda çalışan personelin, yıl içerisinde bu kapsamdaki diğer kurum kuruluşlardan da ücret alması veya bu kapsamdaki diğer bir kurum ve kuruluşa nakil olması durumunda elde ettikleri ücretler, tek işverenden alınan ücret olarak değerlendirilecek. Personelin elde ettiği ücret gelirlerinin toplamı vergilendirilirken, kümülatif matrah esas alınacak. 

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen ile Memur-Sen’e bağlı Büro Memur-Sen tebliğdeki maddelerin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı. Dava dilekçesinde, tebliğin yasaya açıkça aykırı olduğuna dikkat çekildi. 

Dava dilekçesinde, bu konuda Trabzon Vergi Mahkemesi’nin örnek bir kararı hatırlatıldı. Buna göre mahkeme maaş ödemesi ile fazla çalışma ücretinin ayrı ayrı vergilendirilmesi gerekirken birleştirilerek vergilendirilmesini hukuka aykırı bulmuş ve fazla kesilen gelir vergisinin yasal faizi ile birlikte memura ödenmesine karar vermişti. Bu karar da Danıştay 9. Dairesi tarafından da onanmış, idarenin karar düzeltme başvurusunun reddi ile kesinleşmişti.

SIRADAKİ HABER