Sivas Kongresi liderleri buluşturdu

Sivas Kongresi'nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında siyasi parti liderleri Sivas'ta buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu, tiyatro oyuncuları tarafından Sivas Kongresi'nin temsili olarak canlandırılmasını izledi.

© AA
Sivas Kongresi liderleri buluşturdu

Kurtuluş Savaşı’nın önemli kilometre taşlarından Sivas Kongresi’nin (4 Eylül 1919) 100. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sivas’taki kutlama programında konuşma yaparken, etkinliklere de katıldı.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Parti Meclisi’ni Sivas’ta topladı.

Kongrenin yapıldığı Atatürk Kongre Müzesi’nde ise tiyatro oyuncuları tarafından Sivas Kongresi temsili olarak canlandırıldı.


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve bakanlar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarihi salondaki sıralarak oturarak, canlandırmayı izledi.

Oyunun ardından Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran Sivas Devlet Tiyatrosu sanatçısı Abdülsamet Sünbül ile diğer oyuncuları kutladı.


 
‘YHT RAMAZAN’A KADAR SİVAS’A GELECEK’

Erdoğan, Sivas Kongresi’nin 100’üncü Yıl Dönümü Kutlama Programı’nda yaptığı konuşmada, “Bir asır sonra bir kez daha tekrarlıyoruz ki, manda ve himaye asla kabul edilemez. Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz. Vatanımıza, bayrağımıza, istiklalimize uzanan her eli kırdık, yine kıracağız” dedi. Erdoğan, Ramazan Bayramı’na kadar Yüksek Hızlı Tren’in Sivas’a ulaştırılacağını da açıkladı.
(SİVAS-AA)

SIRADAKİ HABER