Soylu'dan ABD ile ortak devriye açıklaması: Türkiye burada hiç geri adım atmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Soylu

© AA
Soylu'dan ABD ile ortak devriye açıklaması: Türkiye burada hiç geri adım atmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Soylu, "İstanbul'a kayyum atanacak mı, pejmürde kelimesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna "Pazar sabahı açıklayacağım" yanıtını vermişti. 

Soylu’nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Taksim'deki olayın araştırılmasına devam ediliyor. 2018 ve 2019 yılları karşılaştırdığımızda cinayet sayısı azaldı. Kadın cinayetlerinde 2019'da bir artış söz konusu oldu. Sadece bizde de değil Avrupa'da da arttı. Kadın cinayetlerinin neden arttığını, dönemsel mi olduğunu değerlendiriyoruz. 

"ABD ile ortak devriye Türkiye'nin adımlarıyla başladı"
Türkiye burada önleyici, düzenleyici pozisyonu yürütüyor. Coğrafya göç konusunda dezavantajlı, uyuşturucu için geçiş noktasındayız. Bugün eğer ABD Fırat'ın doğusundaki devriye yapmayı kabul ediyorsa bu Türkiye'nin girişimi ile söz konusudur. Türkiye burada hiç geri adım atmadı.

Her meselede kaotik bir durumla karşı karşıyayız. En son İtalya meselesini birlikte yaşadık. Avrupa'da terör dahil olmak üzere iade talebinde bulunuruz. Terörde iade yüzde 3. Avrupa'nın bu konudaki yaklaşımının tamamen farklı gözlükler ortaya konduğunu resmeder. FETÖ'cüleri INTERPOL kanalıyla arama kabiliyetine sahip olamadık İkili anlaşmalarımız varsa ancak öyle aranıyor. Interpol, PKK'yı terör örgütü olarak görüyor ama iade etmiyor. 

"Göç sağanağı devam ediyor"
Biz özellikle DEAŞ da dahil olmak üzere sınırlarımızı muhafaza edebilmek için ciddi bir uğraş içindeyiz. Sadece bu yıl 550 tane DEAŞ'lı tutuklandı. 

Yunanistan burada bir geçiş ülkesi, birçoğunu Avrupa'ya geçiriyor. On binlerce insan sınırı geçti. Denizden geçenlerin sayısı 28 bin kişi, karadan geçen 4 bin kişi. Göç sağanağı devam ediyor. 8 bin FETÖ'cü Yunanistan'a geçti, Yunanistan bir network'ün parçası. Büyük aklın kim olduğu ortada.

Bir tek kişinin getirilebilmesi bile Türkiye'nin gücüdür. FETÖ'nün alanını dünyada da kapatmak için elimizden geleni yapıyoruz. İğneyle kuyu kazdığımızı bilmenizi isterim.

Türkiye, bu konularda tam bir geçiş ülkesi. Türkiye çok ciddi bir süreçle karşı karşıya. Türkiye'nin bir taraftan Suriye, Ağrı, Kars, Iğdır sınırların tamamı zor coğrafya içinde olduğumuzun delili olarak nitelendirilebilir.  31 Aralık 2016'dan itibaren şeytan kulağına kurşun Türkiye'de büyük bir terör eylemi olmadı. 

Türkiye'de, Cumhurbaşkanımızın yönetime geldiği 2002'den beri savunma sanayi takıntısı oluştu. Türkiye'yi bağımlılıktan kurtardı. "

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 09:33
SIRADAKİ HABER