Soylu'nun özründen sonra Çin Başkonsolosluğu'nda olaysız eylem

Sarıyer'de konsolosluk önünde toplanan eylemciler, Pekin'in Uygur Türkleri'ne yönelik politikalarını protesto etti. Basın açıklamasının ardından protestocular dağıldı.

© AA
Soylu'nun özründen sonra Çin Başkonsolosluğu'nda olaysız eylem

Sarıyer'de bulunan Çin Başkonsolosluğu önünde toplanan kalabalık bir gurup, Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik uyguladığı politikaları protesto etti.

Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu üyeleri Tarabya’da bulunan Çin Başkonsolosluğu önünde toplandı. Gruptakiler Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik uyguladığı politikaları sloganlar atarak protesto etti.

Eylem, konsolosluğa çıkan yolun polis tarafından kapatılması nedeniyle sahilde yapıldı. Eyleme katılanlar basın açıklamasının okunmasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

SOYLU, 'TAHKİKAT BAŞLATILDI' DEMİŞTİ
Geçtiğimiz hafta, Pekin'in Uygurlar'a yönelik politikalarını protesto etmek üzere Çin Başkonsolosluğu önünde toplanan eylemcilere polis izin vermemiş, konsolosluk önünde nöbet başlatan Uygur Türkleri’ni bir polis memuru sınır dışı etmekle tehdit etmişti. Olayın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise özür dilemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk Soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerde hassasiyet gösteriyoruz, göstermek durumundayız. Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz." isteyen ve HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER