Sözleşme bitti: İstanbul Otogarı'nı halen Galip Öztürk'ün kızı mı işletiyor?

İstanbul Otogarı'nı işletme sözleşmesinin 5 Mayıs'ta dolduğunu hatırlatan Çiğdem Toker, İBB yönetiminin devir talep etmediğini sordu: Yoksa birileri yasalar karşısında daha mı eşittir?

© AA
Sözleşme bitti: İstanbul Otogarı'nı halen Galip Öztürk'ün kızı mı işletiyor?

İstanbul Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Şehitler Otogarı’nın işletme hakkını alan Avrasya Terminal İşletmeleri’nin (AVTER) sözleşmesi 4 Mayıs itibariyle doldu. 25 yıllık işletme süresinin dolmasının ardından Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, işletmenin şu an kim tarafından yapıldığını ve bayram hasılatının ne kadar olduğunu sordu.

Toker’in bugün yayınlanan “İstanbul Otogarı’nı kim işletiyor” başlıklı yazısında şu bilgiler yer aldı:

İstanbul Otogarı işletmesi 25 yıl önce Avrasya Terminal A.Ş.’ye devredildi. Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği’nden tahsis sözleşmesi ile yapılan devirde işletme süresi 25 yıl olarak belirlenmişti.

Kısa adı AVTER olan şirketin 2017 Faaliyet Raporu’ndan birkaç bilgi:

Sürenin bitiş tarihi: 5 Mayıs 2019.

Şirket kârı: 244 milyon 780 bin 135 TL.

Şirket Yönetim Kurulu Başkanı: Ayten Öztürk Ünal.

Ünal, Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün kızı. Galip Öztürk hakkında öldürmeye azmettirme suçundan verilen ömür boyu hapis cezasında bir dizi hukuki aşamanın ardından Yargıtay Ceza Genel Kurulu geçen kasımda ‘infazın devamı’na karar verdi.

Firari olduğu belirtilen Galip Öztürk’ün yer aldığı bir fotoğraf karesi önce sosyal medyada sonra da internet medyasında gündem oldu.

Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Hidayet Türkoğlu da yer alıyordu.

Bu fotoğraf, konuyu daha önemli hale getiriyor. Çünkü ulaşımın kalbindeki İstanbul Otogarı’nın yönetimi ve mali boyutu herkesi ilgilendiren bir nitelik taşıyor.

Mülkiyeti İBB’de olan otogar için şu sorular yanıt bekliyor:

70 milyon TL sermayeli AVTER 5 Mayıs’ta süresi doların İstanbul Otogarı’nı halen işletiyor mu?

AVTER işletiyorsa pozisyonu yasalara ve hukuka uygun mudur?

İBB yönetimi devir talep etti mi?

İstanbul Otogarı kasasına 5 Mayıs’tan bu yana (Bayram trafiğinin önemi ortada) giren hasılat nedir? Haksız kazanç doğmuş mudur?

Yoksa birileri yasalar karşısında daha mı eşittir?

YAZININ TAMAMI

SIRADAKİ HABER