Stoltenberg'den S-400 açıklaması: NATO'da farklı sistemlerin çalışamayacağını Erdoğan'a söyledik

"Çözüm bulunmaması ne ABD ne Türkiye ne de NATO için iyi olur"

© REUTERS
Stoltenberg'den S-400 açıklaması: NATO'da farklı sistemlerin çalışamayacağını Erdoğan'a söyledik

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun "Akdeniz Diyaloğu'nun" 25'inci toplantısı için Ankara'daydı. Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400'lerin, ABD ile sorun yaratma ihtimali gündemdeyken Türkiye'ye gelen Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Ardından katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Stoltenberg, "Bugün Erdoğan, birkaç hafta önce Trump ile görüştüm. Türkiye'nin pozisyonu açık ama endişemi ilettim. NATO'da farklı sistemlerin çalışamayacağını söyledik" dedi.

NTV'de Deniz Kilisoğlu'nun sorularını yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Toplantıya ev sahipliği için Türkiye'ye minnettarız. Ortadoğu'daki istikrarsızlığı ve terörü konuştuk. 

"(Türkiye'nin sınır güvenliği) Patriot ve AWACS'larla güvenlik garantisi veriliyor.

"Hatay'da mülteci sorunuyla mücadeleyi göreceğiz.

"(ABD ile S-400 gerginliği) Bugün Erdoğan, birkaç hafta önce Trump ile görüştüm. Türkiye'nin pozisyonu açık ama endişemi ilettim. NATO'da farklı sistemlerin çalışamayacağını söyledik. ABD'nin Patriot için Türkiye ile diyaloğu memnuniyet verici.  NATO olarak çözüm bulunması için çabaları destekliyoruz. Çözüm bulunmaması ne ABD ne Türkiye ne de NATO için iyi olur."

SIRADAKİ HABER