Şule Çet davasında 3. duruşma | "Şule'nin tecavüze uğradığı yönünde kanıtlar var"

Duruşma öncesi baba İsmail Çet, "Sanıkların gereken ağırlaştırılmış müebbet cezasını almasını istiyoruz. Ben kızımın sonuna kadar arkasında olacağım" dedi

© AA
Şule Çet davasında 3. duruşma | "Şule'nin tecavüze uğradığı yönünde kanıtlar var"

Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Şule Çet’in geçen yıl Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesi ile ilgili davanın üçüncü duruşması bugün Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. 

Duruşma öncesi birçok kadın ve sivil toplum kuruluşu davaya destek olmak için Ankara Adliyesi önünde toplandı. Basın açıklamasında, "Kanıtlar ortada olmasına rağmen Şule Çet davasında karşılaştığımız tipik erkek adaletidir" denildi. İkinci duruşmaya Sanık Çağatay Aksu’nun baba İsmail Çet’e “Kızına sahip çıksaydın” sözünün damga vurmuştu.

Duruşmaya yoğun bir katılım olduğu belirtilirken 300 kişilik salonda 400'den fazla kişi olduğu ve salona giremeyen insanlar olduğu kaydedildi. Duruşmayı çok sayıda kadın örgütü, gazeteci, yabancı basın, milletvekilleri, baro başkanları ve avukatlar takip ediyor.

Duruşmaya, sanığın “Kızına sahip çıksaydın” sözleri damga vurdu; Şule Çet davasında karar çıkmadı

Verilen uzman mütalaası üzerine ifade vermek üzere Mersin Üniversitesi'nden gelen bilirkişi, Şule'nin tecavüze uğradığı yönünde kanıtların var olduğunu belirtti. Şule'nin tırnaklarından elde edilen dnaların bir mücadelenin kanıtı olduğunu ifade eden bilirkişi Prof. Hakan Kar şunları söyledi:

"Olay yerinde kanıt biyolojik lekeler tespit ettim. Bunun için bir inceleme yapılmasını öneriyorum. Ayrıca Şule'nin boyun kemiğindeki kırık biçimi daha çok elle boğmada görülen bir kırıktır"

Berk Akand'ın avukatı, tırnak altı dokuların incelenmediğini ve sanıklarda hiçbir yaralanma olmadığını söyledi. Bunun üzerine Hakan Kar, raporda inceleme olduğunu belirterek, tırnak altında doku olması için görünür yaralanma olmasına gerek olmadığını ifade etti.

Şule Çet’in avukatı Onur Tatar, Şule Çet'in 9 parmağında erkek dnasına, 7 parmağında birden fazla dnaya, 2 parmağında da sanık Berk Akad'ın dnasına rastlandığını belirtti.

Kar, Şule Çet’in vücudunda yüksekten düşmeye göre, elle boğmada 10 kat daha yüksek oranda görülen bir bulgu olduğunu belirtti. Sanık avukatlarının rapora tepki göstermesi üzerine Prof. Hakan Kar, 120 ayrı düşme vakasının ortalaması alınarak bilimsel çalışmaların yapıldığını ve bu çalışmaların ayrıntılarının raporda yer aldığını ifade etti. 

Şule'nin arkadaşı tanık olarak verdiği beyanında Şule'nin doğum gününü öldüğü günden sonraki gün kutlayacaklarını ve plan yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

"O gün Çağatay'ın yanına parasını almaya gitmişti. Çağatay'ın ona karşı hisleri olduğunu düşündüğünü bize anlatmıştı. Şule 10 gün önce yeni ev tutmuş. Duvarlarını bile elleri ile boyamıştı. Hiçbir psikolojik sıkıntısı yoktu. Ona Pollyanna derdik. Her şeyi iyiye yorardı."

Sanık Çağatay Aksu da, Şule'nin Twitter paylaşımların Şule'yi intihara meyilli gösterdiğini söyledi.

Şule Çet dosyasının ilk savcısı Alev Ersan Albuz, "Sanık vekili avukatlar bana geldiler. Şule Çet’in avukatı Umur yıldırım ile ilgili ses kaydı dinletmek istediler. Kabul etmedim. İnternetten yayınlayacaklarını söylediler" dedi

Ayrıntılar geliyor..

SIRADAKİ HABER