Süleyman Soylu'dan Necati Özkan'a 'takviye kuvvet' yanıtı

Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Belediye Başkanı seçildiği kampanyayı yürüten Necati Özkan, Twitter hesabından İstanbul'da neden Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğü'ne ihtiyaç duyulduğunu sordu. Yanıt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi.

© TWITTER
Süleyman Soylu'dan Necati Özkan'a 'takviye kuvvet' yanıtı

İstanbul’da Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre kurulacak olan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü İstanbul Emniyeti’ne değil doğrudan merkeze bağlı olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü bünyesinde de 2018 yılında Ankara Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmuştu. Doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Ankara’da Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü ve bu müdürlüğe bağlı 4 şube müdürlüğü oluşturulmuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı faaliyet raporuna göre devlet büyükleri ile siyasi parti liderlerinin programları, spor müsabakaları, geniş katılımlı eylem ve etkinliklerin öncesi, esnası ve sonrası ile doğal afetlerde güvenlik önlemi almak üzere Güvenlik Daire Başkanlığına bağlı kurulan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü, 4 Haziran 2018-31 Aralık 2019 tarihlerinde 255 farklı görevi yerine getirmişti.

İstanbul’da da benzer bir teşkilatının kurulmasının ardından sosyal medyada Cumhurbaşkanına bağlı özel polis teşkilatı kurulduğu yönünde yorumlar yapıldı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim döneminde kampanyasını yürüten ajansın sahibi Necati Özkan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nün neden kurulduğunu sordu.

“Dün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile  “İstanbul İlinde EGM’ye bağlı takviye hazır kuvvet” ne için kuruluyor? Ordu, polis ve jandarmanın yetmeyeceği ne tür bir tehdit algılaması söz konusu ki, böylesi bir takviye hazır kuvvet kuruluyor? Bilen varsa bir adım öne çıksın” diyen Özkan’a, yanıt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.

Soylu Twitter hesabından verdiği yanıtta “Necati Bey, siz bir kampanyacısınız. Anladığım kadarıyla güvenlik yönetimi konusunda da yetkinsiniz. Olası İstanbul depremi için hazırlık toplantısındayım. Bitince bir adım öne çıkıp izah edeceğim. Siz de teşekkür edeceksiniz…” dedi.

Soylu’nun yanıtının ardından, Necati Özkan’dan bir tweet daha geldi. Özkan, Soylu’nun “Anladığım kadarıyla güvenlik yönetimi konusunda da yetkinsiniz” sözlerine “Sayın Bakan, haklısınız. Emekli bir subay olarak, güvenlik konuları hakkında sizin kadar olmasa da bir parça bilgim vardır” ifadelerini kullanarak cevap verdi. Necati Özkan bir süre sonra attığı mesajda ise Süleyman Soylu’nun kendisini arayarak bilgi verdiğini belirterek “Uzun izahat ve ilgisi için bakan beye teşekkürler” dedi. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2020, 14:48
SIRADAKİ HABER