Suriye ve Irak tezkeresi Meclis'te kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, süresi ay sonunda dolacak olan sınırötesine asker gönderme yetkisinin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Suriye ve Irak tezkeresi

© AA
Suriye ve Irak tezkeresi Meclis'te kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, süresi ay sonunda dolacak olan sınırötesine asker gönderme yetkisinin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Suriye ve Irak tezkeresi görüşmeleri TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Tezkerenin süresi 1 yıl daha uzatıldı. 

Görüşmelerin ardından, mevcut sınır ötesi operasyon tezkeresinin süresi 30 Ekim 2019'dan itibaren 1 yıl daha uzatılacak. 

CHP'den tezkereye destek
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün (8 Ekim) grup toplantısında yaptığı konuşmada tezkereye destek vereceklerini açıklamıştı: 

"Tezkere bugün görüşülecek. Orada askerlerimiz var. O askerleri korumamız lazım. Burunlarının kanamaması lazım, askerlerin hatırı için, oraya oğlunu gönderen askerlerin annelerin hatırı için bu tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz."

HDP: "Meclis’e gelen tezkere bir samimiyet testidir"
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise grup toplantısında tezkere hakkında "Meclis’e gelen tezkere bir samimiyet testidir. Demokrasiden yana mısınız savaştan yana mısınız, barıştan yana mısınız felaketten yana mısınız? 20 yıldır meclise tezkereler geliyor. 20 yıl sonunda tezkereler ülkeyi nereye sürükledi?" diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 22:47
SIRADAKİ HABER