Tanrıkulu'ndan Kavala'nın tutuklanmasına tepki: Hukuksuzlukta payı olanlar yargılanacak

İSTANBUL - İş insanı Osman Kavala'nın beraat etmesinin hemen ardından daha önce tahliye edildiği dosyadan bir kez daha tutuklanmasını değerlendiren CHP'li Sezgin Tanrıkulu, "Bu hukuksuzluklarda payı olanları yargı önüne çıkaracağız" dedi.

© AFP
Tanrıkulu'ndan Kavala'nın tutuklanmasına tepki: Hukuksuzlukta payı olanlar yargılanacak

Gezi davası kapsamında 18 Şubat’ta 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada hakkında beraat kararı verilerek tahliye edilen iş insanı Osman Kavala, daha önce tutuklu bulunduğu ancak 5 ay önce tahliye edildiği 15 Temmuz soruşturması kapsamında bir kez daha tutuklandı.  İddianamesi hazır olan soruşturmadan ikinci kez tutuklanan Kavala’ya “Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs" iddiası yöneltildi. 
 
Bu tutuklamayla Türkiye’de kurumsal olarak yargının olmadığını bütün dünyanın gördüğünü söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ajansımıza yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de yargının bağımsız ve tarafsız olmadığını, yürütme organın bir parçası haline geldiğini ve talimatlarla davalar açıldığını ve talimatlarla mahkumiyetler verildiğini söylüyorduk. Kavala’nın tahliye edilmesinden sonra dün tekrardan tutuklanması, Türkiye’de yargının olmadığı bir kez daha gösterdi. Bu kararla birlikte ayrıca Türkiye’nin demokrasi ve evrensel haklardan ne kadar uzaklaştığını bir kez daha gösterdi” dedi. 
 
‘KAVALA GÖZALTINDAYKEN MAHKUM EDİLDİ’
 
Türkiye’de yürütme organın yargı organı üzerinde baskı kurduğunu vurgulayan Tanrıkulu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çarşamba günü AKP grup toplantısında yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, “Erdoğan yaptığı konuşmayla Kavala gözaltındayken, kendisini mahkum etti. Gezi direnişi üzerinden Kavala’yı mahkum etmeye ve yargı üzerinde etki etmeye devam ediyordu. Dün de Kavala gözaltında olduğu bir günde, Kavala’nın beraat etmesine ilişkin olarak, ‘Bir manevrayla beraat ettirilmeye karşı çalışıldı’ cümlesini kurdu. Bu cümlenin ne anlama geldiğini aslında herkes çok iyi biliyor. Bu cümle, siz Kavala’yı benim talimatım olmadan nasıl serbest bırakırsınız? Benim talimatımla tutuklananlar ancak benim talimatımla serbest bırakabilirler anlamı taşıyor. Türkiye böyle bir düzeni 12 Eylül faşist darbesinde bile görmedi” diye belirtti. 
 
'KİMSE UMUTSUZ OLMASIN'
 
Tanrıkulu, “Unutulmasın Erdoğan yargılanırken, onun ifade özgürlüğüne yapılan müdahaleyi kınamış ve yanında durmuştuk. O zamanlar mağdurdular, şimdi o mağduriyet üzerinden bir iktidar örgüler kendilerine. Ve şimdi bin kat daha ağırı bütün yurttaşlara yaşatıyorlar. Bugünler tabi ki geçecek. Türkiye’de muhakkak hukuk devletini inşa edeceğiz. Bu hukuksuzluklarda payı olanları da muhakkak hukuk ilkeleri çerçevesinde adil ve dürüst yargılamalarla yargı önüne çıkaracağız. Kimse umutsuz olmasın” diye konuştu. MA

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 15:21
SIRADAKİ HABER