Tarikatta çocuk istismarı haberinin ardından hedef gösterilen Gazeteci Timur Soykan: İzin vermemeliyiz, bu karanlık çocukları yutar!

“Buna izin verirsek daha fazla çocuk bu karanlığa düşer”

© TWITTER
Tarikatta çocuk istismarı haberinin ardından hedef gösterilen Gazeteci Timur Soykan: İzin vermemeliyiz, bu karanlık çocukları yutar!

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nın 6 yaşında evlendirilmesi ve o yaştan itibaren cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle şikâketçi olmasını haberleştire gazeteci Timur Soykan, bazı kesimler tarafından hedef alınması hakkında konuştu. Soykan, “Bu çok karanlık bir zihniyet. İnsanın en geri noktası diyebilirim” diye tepki gösterdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Soykan şunları kaydetti:

“Bir iddianame söz konusu ve bir kadın 6 yaşından itibaren cinsel istismara uğradığını anlatıyor. Şimdi böyle bir durumda vicdanlı insanın vereceği refleks nedir? Vicdanlı ortalama bir insan, çocuğa bu yaşatıldıysa bunun ortaya çıkarılmasını ister. Ne siyaset ne ideoloji vardır. Bunların hepsinin dışındadır çocuk. Ama bakıyoruz bazı kişilerin ilk refleksleri tarikatlarını korumak oluyor. Bu kadar vahim iddia karşısında bile hem istismara uğrayan kadını hem de gazetecileri hedef alan bir anlayış görüyoruz. Bu çok karanlık bir zihniyet. İnsanın en geri noktası diyebilirim.”

“Korkmuyorum, yazmaya devam edeceğim”

Tarikatları kutsal bir yere koymak istediklerini belirten Soykan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarikatlar kutsal yerler değil. Yine dine saldırıymış gibi göstermeye çalışıyorlar ve kendi karanlık bataklıklarını, zihniyetlerini bunun arkasında gizlemeye çalışıyorlar. Şunu unutmamamız lazım. Biz buna izin verirsek daha fazla çocuk bu karanlığa düşer. Bu karanlık çocukları yutar. 28 Şubat'ı da katıp, bu çok vahim, ses kayıtlarının, iddianamenin, fotoğrafların olduğu olaya bu şekilde saldırıp susturmaya çalışıyorlar. Tarikatların eleştirilemez noktaya konulmasını istiyorlar. Bununla birlikte herkesin susması için de bir saldırı gerçekleştiriyorlar.

Elbette bu çok boş bir saldırı. Korkmuyorum, yazmaya devam edeceğim. Bu toplumun yüzde 70-80'i tarikatlar kapatılsın diyor. Ensar'dan Uşşaki tarikatı olayına kadar o kadar çok olay yaşadık ki tüm bu olaylara baktığımızda aynı karanlığı görüyoruz. Toplum da artık laiklik olmadığında nasıl bir karanlıkla karşı karşıya kalınacağının farkında.”

Soykan iki gündür çok fazla destek mesajı aldığını da belirterek, “Çok destek olan var, ülkenin aydınlık yüzü çok daha kalabalık. Tarikatlar dediğimiz, devlet içinde de örgütlenen bu yapılar sesi çok çıkan azgın bir azınlık” dedi.

SIRADAKİ HABER