Tartışmalı Katar uçağının iadesini düzenleyen yasa teklifi geri çevrildi

İade gerekçesi önergenin "kaba ve yaralayıcı" olmasıymış

© AA
Tartışmalı Katar uçağının iadesini düzenleyen yasa teklifi geri çevrildi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte yetkileri kısıtlanan Meclis’te uzun süredir muhalefetin denetim yetkisi kapsamında verdiği soru önergelerinin önemli bir kısmına ya yanıt verilmiyor ya da çeşitli gerekçelerle iade edilmeye devam ediliyor. CHP’nin Katar tarafından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hibe edilen ve uzun süre tartışmalara neden olan lüks uçağın iadesini düzenleyen yasa teklifi aylar sonra kaba ve yaralayıcı olduğu gerekçesiyle geri verildi. 

AKP'li Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanı’yken verilen yasa teklifi 10 ay sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade edildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bu durumun yasama hakkını kısıtlayan bir karar olduğu kadar, muhalefet yapma biçimini kalıplara sokmaya çalışan bir girişim olduğunu dile getirdi. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP’li Özgür Özel, şunları kaydetti:

“10 ay sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop imzalı bir iade yazısı tarafımıza ulaştı. 10 ayda Meclis bürokrasisi, bu teklifi işleme koyup koymamaya karar veremiyor ve Saray’dan talimat bekliyor. Bize gönderilen iade yazısı, bu talimatın sonucudur” değerlendirmesini yaptı. CHP’li Özel, hibe edilen uçağın Türkiye’nin gündemini uzun süre meşgul ettiğini, kamuoyu vicdanında yaşanan rahatsızlık nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bile bu konudaki rahatsızlığını dile getirdiğini anımsattı. CHP’li Özel, şunları dile getirdi: “Meclis aritmetiğini hesaba katarak teklifimizin genel kurulda kabul edilebileceğinden çekinen Adalet ve Kalkınma Partisi, teklifimizi Meclis tatile girene kadar bekletmiş, Meclis tatile girdikten sonra bu yazıyı tarafımıza göndermiştir. TBMM Başkanı ve bürokrasisi, kanun tekliflerine, soru önergelerine ve araştırma önergelerine adeta içerik denetimi yapmakta, bazı konuları tabu haline getirerek TBMM’de dahi tartışılmasını engellemeye çalışmaktadır. Bu, yasama hakkını kısıtlayan bir karar olduğu kadar, muhalefet yapma biçimini kalıplara sokmaya çalışan bir girişimdir.”

SIRADAKİ HABER