TBMM'de '15 Temmuz' özel oturumunda gerginlik

Beştepe'deki anmada Erdoğan Kuran okudu

© AA
TBMM'de '15 Temmuz' özel oturumunda gerginlik

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehit yakınlarıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden 15 Temmuz Şehitler Anıtı'na yürüdü. Anıta çiçek bırakan Erdoğan, burada dua okudu. Erdoğan ardından Meclis'te düzenlenen 15 Temmuz özel oturumuna seyirci olarak katıldı.  Meclis Genel Kurulu'nda CHP'li Özkoç'un konuşması sırasında gerginlik yaşandı. Özkoç, "15 Temmuz'da vatandaşına kurşun sıkan ve ona yol verenler de unutulmayacak" dedi; AKP'li vekiller Meclis sıralarına vurarak Özkoç'un konuşmasına tepki gösterdi. 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop konuşmasında, "Şehitlerimize rahmet ve gazilerimize sıhhatli hayırlı bir hayat diliyorum. 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde bu yüce Meclis'te buluşmamız önemlidir. FETÖ'ye karşı hep beraber mücadele etmeliyiz" dedi. 

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, "İnancımıza göre vatan sadece üzerinde yaşanan bir toprak parçası değildir. 1915'te düşman askerleri çelik iradeye çarpıp geri dönmek zorunda kalmıştır. 15 Temmuz 2016'da Türk milleti darbeci hainlere fırsat vermemiştir. Bu aziz millet şehit ve gaziler vermiştir ama vatanını vermemiştir. Bu darbecilerin planı Meclis'in iradesini gasp etmekti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, Meclis'i bombalayarak aziz milletimizin teslim olacağını düşündüler. Oysa Sayın Cumhurbaşkanımızın o sözleri hâlâ kulaklardadır. Darbenin engellenmesinde milletimize öncelik etmiştir bu sözler. Bu milleti tanımayan, özündeki cevheri bilmeyen darbeciler yanıldılar. Darbeyi çıplak eliyle durdurdu vatandaşlarımız. Şehidimiz Ömer Halis Demir gibi vatan evlatları gözünü kırpmadan şehadete gitmiştir. Darbecileri asker olarak nitelemiyoruz. O gece TBMM şanına yakışır bir duruş sergilemiştir. Milletvekilleri hangi partiden olursa olsun milli iradeye sahip çıkmıştır. Milletin emaneti hiçbir güce teslim edilmemiştir. Darbe girişiminde sonra büyük bir mücadele yürütülmüştür. Bağımsız yargı gereken cezaları vermiştir. 15 Temmuz, milletin iradesini sahip çıkması için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Aziz milletimiz darbeler dönemini bir daha açılmamak üzere kapatmıştır. İktidarları sadece ve sadece sandıkta belirlenecektir. Darbeler, darbe girişimi ve muhtıralarda dış güçler bulunmaktadır. Dış güçler darbecileri maşa olarak kullanmıştır. Bu darbeciyi Türkiye'ye teslim edin. Hiçbir gerekçe darbecileri aklayamaz. Tüm darbeler ve darbe girişimleri lanetlenmeli. Bu vatan hepimizin. Bir zincirin birbirini tamamlayan halkaları gibiyiz.

Millet olma bilinci budur. Bu milletin binlerce yıldır güçlü devleti vardır. Söz konusu olan milletin menfaatleri ise ortak bir duruş sergilemeliyiz. Bu ülkenin tüm meselelerinde ortak aklı ortaya koyabiliriz. Dünya zor bir süreçten geçiyor. Bir yanda ticaret savaşları ve bölgesel sorunlarla karşı karşıyayız. FETÖ, PKK, DHKP-C gibi  örgütleri ile mücadele içerisindeyiz. Bu duygularla 15 Temmuz'da şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum" ifadesini kullandı. 

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, "15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimidir. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir. Burada yaşamını yitiren şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum, gazilerimize minnetlerimizi iletiyorum. Dershaneler, siyaseti araç kullanmak... Bu dönemde kim FETÖ'ye daha çok yardımcı olmuştur. Bunun cevabını sayın Cumhurbaşkanı söylemiştir. 'Okul için yer verdik, yurt dışında destek istedik. Ne istediniz de vermedik' demiştir. Bir kişinin denetimsiz iktidarı sayesinde FETÖ darbe girişiminin zeminini hazırlayan Zekeriya Öz'ün önü açılıyordu. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı gizli tanık ile hapse girdi. Vatanseverler yargılanırken ölüyordu. Adil Öksüz denilen sözde imam Türkiye'de cirit atıyordu. Ankara'da CHP milletvekilleri ve diğer siyasi parti milletvekili arkadaşlarımız 'Öleceksek bu çatı altında ölelim' dedi. Çünkü bu ülke hepimizindir. Darbe engellendi. Darbeyi ne MİT ne bir istihbarat birimizden öğrendik. Enişteden öğrenildi. Adil Öksüz'e eline pasaportu verildi. Zekeriya Öz elini kolunu sallayarak çıktı. "Hata ettik" dedi bunu söyleyen hâlâ Cumhurbaşkanı.  Fethullahçılara çocukluktan beri görüşen, Fettah Tamince yargıdan tertemiz çıktı.

Darbe girişiminin kilit ismi Mehmet Dişli'nin ağabeyi Şaban Dişli büyükelçi yapıldı. Binlerce hapis cezası alan, işten çıkarılanlar var. Asker, polis, öğretmen var ama bir tek siyasi yok. Çözüm güçlü parlamentodadır. El birliği ile güçlü parlamenter sistemi yeniden tesis etmeliyiz. Yeni darbelerin oluşmasına engel olmalıyız. Güçler ayrılığının temelinde güçlü Meclis, bağımsız yargı ve denetlenebilir yürütme olmalıdır. 15 Temmuz vatandaşına kurşun sıkan ve ona yol verenleri de unutmayacak.

Kurucu liderin adı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Eğer uğruna ölecek vatan arıyorsak onun adı Türkiye Cumhuriyeti'dir." diye konuştu. 

AKP'li Naci Bostancı, "Biraz önce konuşmayı yapan Özkoç da takip etmiştir, bir numaralı hedef sayın Cumhurbaşkanıdır. Marmaris'i, oradaki suikast timini hatırlayın. Sizin konuşmanız Marmaris'e paralel düşüyor. Biz burada Türkiye'nin demokrasisine kastetmiş terör örgütüne karşı, bulundukları partileri farklı olsak bile, temelde hususiyetimiz ortak. Türkiye'nin geçmişinde ne olduğunu biliyoruz. Sayın Özkoç Ergenekon ve Balyoz'dan bahsetti. Onları FETÖ'cüler yargıladı. 17-25 Aralık'ta sizin pozisyonunuz neydi? Onu düşünmek lazım. Aslında söylenecek çok söz var. Burada Meclis 15 Temmuz'un hatırısına sahip çıksın. Burada sahip çıkılacak olan o andır. Ama ne yazık ki farklı bir akılla terör örgütüne yağ sürecek bir tavır sergilenmiştir." dedi. 

Özkoç, Bostancı'ya  "Burası TBMM. Beni ve milleti konuşturmamak sizin alışkanlığınmız. Bu darbe girişimine alet olan, darbe girişimine zemin hazırlayanları, Zekeriya Öz için 'Ben senin arkandayım' diyenleri soruşturmak TBMM'nin görevidir. Hiç kimseye peşinen söyleyeceğimiz bir şey yoktur. Yargının bağımsız olduğu bir ülke istiyoruz. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz" yanıtını verdi. 

MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, "15 Temmuz Türk milletinin iradesine sahip çıktığı gündür. Meclis'imiz milli birlik ile işgali önlemiştir. Darbecilerin bombalarına göğsüne siper eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Devlet kurumlarını felç etme girişiminde bulunmuştur. Devlet Türk milletinin siyasi teşkilalanmasıdır. 15 Temmuz bize göstermiştir. Anımız, adımız birdir. Biz Türk milletiyiz, hep birlikte Türkiye'yiz. Bu nedenle hainlere karşı bilik olmak zorundayız. FETÖ'cü hainler demokrasiyi hedef alırken bazı siyasiler 'Tiyatro' diyerek FETÖ'cülerin propagandası yapmıştır. 'Komplo, kontrollü darbe' diyenlerin kontrollü siyasetçilerdir. İhanetin özgürlüğü olmaz, cinayetin, darbe teşebbüsün özgürlüğü olmaz. OHAL millete pusu kuranlara karşı alınmış anayasal bir tedbirdir. FETÖ ile topyekûn mücalede edilmiştir ve edilmeye devam edilmelidir. FETÖ'cü hainler PKK'lılardan sonra ABD ile AB'nin desteğini görmüştür. FETÖ bunların Truva atıdır. Ekonomik operasyonları da girişmişlerdir. Sınırlı sayıda kişi ile FETÖ mücadele imkânsızdır. Fikri temelleri, hukuki sınırları belirlenmelidir. Biriken sosyal maliyetler, devlete karşı önyargılar giderilmelidir. FETÖ'nün bütün bağlantıları tespit edilip, ortaya çıkarılmalıdır. FETÖ ile mücadele devam etmeli ve Pensilvanya'daki teröriste başı Türkiye'de yargılanmalıdır. MHP, meseleye siyaset dışından bakmaktadır."  diye konuştu. 

İyi Parti Yavuz Ağıralioğlu, "Devlet bir organizyon olarak en büyük cemaattir. Güçlü olmazsa her cemaat devlet olmaya çalışır. Devletimizin düşünmek, cevabını hazırlamak ve ciddiyeti sağlaması gerekir. Bu şer organizasyonun finalinde size denk gelmesini 'Biz kandırıldık' diyerek savunamazsınız. Milletin bu alçak kalkışmaya karşı milletin yüklediği mesuliyet şudur; bir ruhları üniformalı bir milletiz. Sadece FETÖ'cülerle değil FETÖ'cülükle de mücadele edilmelidir. Bununla alakalı pusu kuran, mesulları cezalandırılmalıdır. FETÖ'cülük kahrolmalıdır. FETÖ'cülük nedir? Yalancılık, talancılık, kendi hakkı olmayan yerleri ele geçirmek içib iftira atmaktır. Bizim omzumuza yüklenen sorumluluğu unutursak adaleti bozmuş oluruz. Bizim nasıl olsa rakiplerimize müdahale ediyorlar keyfiliği bizi bu hale getirmiştir. Burası kurallara uyanların ülkesi olmalıdır. Dine de suikast edilmiştir. 30 yıl boyunca terfi ettireceği adamların terfisini planlayan bir örgütün siyaset ayağı bilinmiyor. Darbe yaptıktan sonra diğer detayları düşünülecek demelerine itibar edemeyiz. Adalet sadece kendi yakınlarınızı muhafaza etme gücü haline gelmemelidir." dedi. 

Erdoğan Beştepe'de Kuran okudu
Erdoğan, anıt önünde gerçekleştirilen törenin ardından Millet Camii'ne gitti. Erdoğan burada Kuran'dan bir bölüm de okudu. Erdoğan Kuran'da Bakara Suresi'nin ilk beş ayetini ve Fatiha Suresi'ni okudu. 

Bakara Suresi'nin ilk 5 ayetinde şu ifadeler yer alıyor:

"Bu Kitap, kesin gerçeğin ta kendisidir. O, muttakiler için yol göstericidir. Onlar; gayba inanırlar, salatı ikame ederler ve verdiğimiz rızıktan infak ederler. Onlar, sana indirilene ve senden önce indirilmiş olanlara inanırlar. Ve onlar, ahirete de kesin olarak inanırlar. Onlar, Rabb'lerinden gelen bir yol göstericinin izleyicileridir. Kurtuluşa erenler onlardır"

Fatih Suresi'nde ise şu ifadeler yer alıyor: 

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla Hamd, Alemlerin Rabbi Rahman, Rahim. Hesap ve ceza gününün maliki Allah'a mahsustur. Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanlarınkine ve sapkınlarınkine değil.

Erdoğan Meclis'teki özel oturuma dinleyici olarak katılıyor. 

SIRADAKİ HABER