TÜİK Başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu'na neden randevu vermediğini açıkladı

"Niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir"

© AA
TÜİK Başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu'na neden randevu vermediğini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na neden randevu vermediğini açıkladı. “Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim” diyen Dinçer, “Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur" diye konuştu.

Milyonlarca insanın alacağı maaşın belirlenmesinden, işsizlik ve büyüme rakamlarıyla ülkeye, ekonomiye yön veren bir kurum olan TÜİK, uzun bir süredir eleştiri oklarının hedefinde. TÜİK, en son açıkladığı enflasyon rakamının ardından kapısına kadar giden ana muhalefet partisi CHP’nin genel başkanı Kılıçdaroğlu’na kapıları açmamasıyla gündeme gelmişti. Habertürk’ten Kemal Öztürk’e konuşan TÜİK Başkanı Dinçer, söz konusu eleştirilere yanıt verdi.

Dinçer, TÜİK’e yönelik şeffaflık eleştirilerine, “Tam tersi. Her şeyimiz çok açık, net ve gizlenecek hiçbir şeyimiz yok” diye yanıt verdi.

Dinçer, Kılıçdaroğlu’nun görüşme talebini geri çevirmesiyle ilgili olarak da, “Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur” dedi. Dinçer şunları kaydetti:

“Biz aslında Aralık ayı içinde kurumu basına ve konu uzmanlarına açmayı planlıyorduk. Hatta alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik

Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’nun aniden talebi tüm bu çalışmaları ertelememize neden oldu. Ben gerçekten hayatım boyunca hiç siyasetle uğraşmadım. Tüm hayatım akademi. Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım. Belki sonuçları farklı oldu. Ancak niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

SIRADAKİ HABER