Tunceli Valiliği, KHK'lı seçilmişlere verilen mazbataları YSK'ya sordu

Tunceli Valiliği, KHK ile görevlerinden ihraç edilen, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP

© AA
Tunceli Valiliği, KHK'lı seçilmişlere verilen mazbataları YSK'ya sordu

ve TKP'den Tunceli Belediye meclis üyesi seçilen 4 kişi ile 2 köy muhtarına verilen mazbatanın geçerliğini YSK'ya sordu

Yüksek Seçim Kurulu’nun, KHK’yla ihraç edilenlerin oy kullanabileceğine karar vermesine rağmen Tunceli Valiliği, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) gönderdiği yazı üzerine 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Tunceli Belediye Meclis Üyesi seçilen ancak Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevlerinden ihraç edilen 4 üye ile 2 muhtarın savunmasını alacak.
 
Valiliğe bağlı İl Güvenlik İşleri Bürosu’ndan Vali Tuncay Sonel imzasıyla YSK’ye gönderilen yazıda, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Tunceli Belediye Meclis Üyeliğine seçilen Hıdır Demir, Özcan Ateş, Candan Badem ve Metin Kılıç ile kent merkezine bağlı Meşeyolu köyü muhtarı Hakkı Suvan’a Tunceli Merkez ilçe Seçim Kurulu, Ovacık ilçesi Gözeler köyü muhtarı Turgay Bilge’ye de Ovacık İlçe Seçim Kurulunca mazbatalarının verildiği anımsatıldı.

Bu kişilerin çeşitli tarihlerde yayımlanan KHK’lar ile kamu görevinden çıkarıldığı ve YSK’nin KHK ile ihraç edilenlerin kamu görevinde bulunamayacağını bildirdiği aktarılan yazıda, söz konusu kişilere verilen mazbataların geçerli olup olmadığı yönünde görüş istendi. (AA/HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER