Türkiye-Gürcistan sınırında 'Koronavirüs' kuyruğu

Türkiye'nin Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'nda bir çok kez yaşanan TIR kuyruğu bu kez ilk olarak Çin'in Vuhan kentinde görülen ve dünyaya yayılmaya devam eden 'Koronavirüs’e karşı alınan tedbirler nedeniyle oluştu.

© AA
Türkiye-Gürcistan sınırında 'Koronavirüs' kuyruğu

Gürcistan'da görülen koronavirüsü sonras Türkiye-Gürcistan arasındaki Sarp Sınır Kapısı'nda güvenlik önlemleri artırıldı. Türkiye'ye giren her vatandaş termal kameralardan geçerek ülkeye giriş yaparken, Batum Başkonsolosluğu TIR sürücülerini Gürcistan'a giriş esnasında pasaport ibrazı uygulamasından geçiriyor. Günlük ortalama 500 TIR geçişinin olduğu kapıda, bu sayı ortalama 250’lere düşünce Türkiye tarafında TIR kuyruğu uzadı.

Karayolunun bir şeridini kapatan TIR kuyruğu, trafiğin aksamasına da neden oluyor.

Koronavirüs'e karşı tedbir uygulaması nedeniyle Türkiye tarafında TIR parkları da doldu. Rize'nin Fındıklı ilçesine kadar uzanan 40 kilometre mesafede binlerce TIR'ın sürücüsü, işlemlerin hızlandırılmasını istedi. 

Koronavirüs'te son durum
BBC verilenden derlenen bilgilere göre, şu anda 70 kadar ülkede 90 bine yakın vaka bulunuyor. Vakaların yüzde 90'ından biraz azı Çin'de ve bunların da büyük çoğunluğu virüsün ilk ortaya çıktığı Hubei bölgesinde.

Çin dışındaki 8800 vakanın yüzde 81'i ise dört ülkede. Bu ülkeler İran, Güney Kore, İtalya ve Japonya.

İtalya'da 1835 vaka görülürken, çoğu ülkenin kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto bölgelerinde.

İran'da ise 12 kişi daha öldü ve toplam ölü sayısı 66'ya çıktı. Bunlara Dini Lider Ali Hamaney'in üst düzey danışmanlarından Muhammed Mirmuhammedi de dahil.

ABD'nin Washington eyaletindeki yetkililer ise dört kişinin daha öldüğünü söyledi ve buradaki ölü sayısı altıya çıktı.

İngiltere'de de 39 teyitli vaka var. Portekiz, İzlanda, Ürdün, Ermenistan, Letonya, Senegal ve Andorra da dün ilk vakalarını bildiren ülkeler oldu.

Dünya Sağlık Örgütü çoğu hastada hafif belirtiler görüldüğünü ve ölüm oranının yüzde 2 ila yüzde 5 gibi göründüğünü açıkladı.

Mevsimsel gripte ise ölüm oranları yüzde 0,1. Ancak bu hastalık çok bulaşıcı ve her yıl 400 binden fazla kişinin ölümüne yol açıyor.

Koronavirüs ailesinin diğer üyeleri SARS ve MERS'teki ölüm oranları ise Covid-19'dan çok daha yüksek.

SIRADAKİ HABER