Türkiye-Rusya mutabakatının tam metni: Sınıra Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları gelecek

Türkiye ve Rusya arasında Suriye'yle ilgili mutabakat imzalandı.

© AA
Türkiye-Rusya mutabakatının tam metni: Sınıra Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları gelecek

Türkiye ve Rusya arasında Suriye'yle ilgili mutabakat imzalandı. Sınıra Rus askeri polisi ve Suriye askerlerinin geleceği belirtilen mutabakatta "23 Ekim 2019 öğlen saat 12.00'den itibaren Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları Barış Pınarı Harekatı alanı dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir" denildi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de yaptığı görüşmede, iki ülke arasında Suriye’nin kuzeydoğusuyla ilgili 10 maddelik bir mutabakat imzalandı.

Erdoğan ve Putin’in ortak basın toplantısında mutabakat, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından okundu. Mutabakata göre, YPG’liler 150 saat içinde Türkiye sınırından 30 kilometre çekilecek.

Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları da YPG’lilerin çekilmesini sağlamak üzere bölgeye girecek. Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda, 10 kilometre derinlikte Kamışlı dışında Türkiye ve Rusya ortak devriyeler yapacak.
 
Mutabakatın tam metni şöyle:

1- Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2- Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3- Bu çerçevede Tel Abyad ve Rasulayn’ı içine alan 32 kilometre derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4- Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder, Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5- 23 Ekim 2019 öğlen saat 12.00’den itibaren Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları Barış Pınarı Harekatı alanı dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır, aynı saat itibariyle mevcut Barış Pınarı Harekatı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte Kamışlı hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6- Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır. 

7- Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin engellenmesi için gerekli tedbirleri alacaktır. 

8- Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönmelerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9- Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir. 

10- Taraflar Astana mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER