Tutuklulukta azami süre sınırı geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tutuklamayı infaz gibi gören uygulamaların 'asla' kabul edilemeyeceğini belirterek, "Çünkü tutuklama istisnai bir tedbirdir, aslolan özgürlüktür" dedi. Gül, soruşturma aşamasında tutuklamaya azami süre getirileceğini söyledi.

© AA
Tutuklulukta azami süre sınırı geliyor

Meclis’in ekim ayında açılmasıyla yasalaşması beklenen yeni Yargı Reformu Paketi’ne ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıklamalarda bulundu. Hukuk mesleğine giriş sınavı getirileceğini belirten Gül, yeni ihtisas mahkemeleri de kuracaklarını söyledi. Gül, tutukluluğa ilişkin de düzenlemeler yapılacağını ifade etti.

Gül’ün yaptığı açıklamadan satırbaşları şöyle:

KADINA ŞİDDET: Kadına karşı şiddetin önlenmesiyle ilgili bir kanun çıkarıldı. Sıfır toleransla yaklaşıyoruz. 2019’da verilen tedbir kararı 325 bin 425. Tüm yargı mensuplarımız mevzuatın en etkin şekilde uygulanması için titizliği gösterecektir.
 
İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI: Yargı reform paketi 5 yıllık süreci kapsıyor. Yargı reformu belgesi tüm milletimizin yargı reform belgesidir. Yargı hiçbir yapıya teslim edilemez. Bu belgeler daha iyisini bulmak adına revize edilmesi gereken belgelerdir. Eleştiriler de oldu, bizim için çok değerlidir. Bu belge güven veren ve erişilebilir adalet yaklaşımıyla hazırlandı. Yeni bir insan hakları eylem planı hazırlamak için çalışmayı başlattık.

HUKUK MESLEĞİNE GİRİŞ SINAVI: Hukuk mesleğine giriş sınavı getiriyoruz. Bir meslek sınavına girilecek ondan sonra mesleğe kabul işlerinde süreç başlayacak. Nitelikli hukukçu yetişmesine katkı sağlayacak.

HÂKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI: Hakim ve savcı yardımcılığı konusunu önemsiyoruz. Hem teori hem pratiği artıracak. Hakim yardımcılığından sonra hakim olmak için sınava girecek. Tüm bu süreçlerden sonra hakim ve savcı cübbesini giyip mesleğini ifa edebilecek.

İHTİSAS MAHKEMELERİ: Adli kollukta hukuk fakültesi mezunlarının istihdamı konusunda çalışma olacak. Fezleke aşamasında bu konudaki özen çok daha farklı noktaya götürür. Yeni ihtisas mahkemeleri kuracağız. Hukuk hakimi, hukuk hakimi olarak devam edecek.

TUTUKLAMAYA YENİ DÜZENLEME: Tutuklama istisnai bir tedbirdir. Aslolan özgürlüktür. Tutuklamayı soruşturma aşamasında azami süre olmadığı için uzamasını önlemek için tutuklulukta azami sürelere ilişkin yasal düzenleme olacak.

AİLE ARABULUCULUĞU GELİYOR: Arabuluculukla ilgili rakam vermek isterim. Yüzde 67 oranında uzlaşmaya varılmış. Bu yıl ocak ayında ticari davalarda da hayata geçirdik. Arabuluculuk sisteminin kanunlaşarak aile arabuluculuğunun da hayata geçmesini istiyoruz. 1 Ocak 2017’den itibaren 582 bin dosya uzlaşmayla sonuçlandı. Bu da 722 asliye ceza mahkemesinin bir bakacağı iş anlamına gelmektedir.

ELEKTRONİK TEBLİGAT: Nöbetçi noterlik de önemli bir gelişmeydi. Başarılı bir şekilde uygulama sağlandı. 6 Nisan’dan bugüne 204 bin 554 adet işlem yapıldı. Elektronik tebligat çerçevesinde önemli başarılı uygulamalar oldu. Cep telefonuna elektronik adresine herkesin bir adresi var. Mahkemeden tebligat geldi diye bilgi geliyor. 5 yıl sonra tebligat geldi sayılıyor.
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER