Üçüncü havalimanı işçileri ne istiyor?

Üçüncü havalimanı inşaatında çalışan işçilerin eylemi ikinci gününe girdi. 'Çalışma koşullarının düzeltilmesi' için eylem yapan işçiler dün gece yapılan operasyonla gözaltına alındı. İşçilerin yönetime sunduğu listede 15 madde yer alıyor.

© DHA
Üçüncü havalimanı işçileri ne istiyor?

Üçüncü havalimanında işçiler dün sabah saatlerinde çalışma koşullarının değiştirilmesini talep ederek eylem başlattı. Binlerce işçinin katıldığı eylem, iki gün önce yaşanan ve 17 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan servis kazası nedeniyle başladı.

Jandarmanın müdahalesine rağmen eylemin devam etmesi üzerine şirket yetkilileri işçilere görüşme çağrısı yaptı. İşçiler de şirkete 15 maddelik talep listesi iletti. Taleplerin insani olduğunu söyleyen ve karşılanacağını ifade eden şirket yönetimi bunun protokole çevrilmesine ise itiraz ederek görüşmeden çekildi.


İşçilerin eyleminin kitleselleşmesiyle, şirket yetkilileri kolluk kuvvetlerini çağırarak eyleme müdahale edilmesini istedi. Gece saatlerinde polis ve jandarma tarafından eylem yapan işçilere düzenlenen operasyonda çok sayıda işçi gözaltına alındı.

İşçiler yemek, barınma ve ulaşım koşullarının düzeltilmesini talep ediyor. Yemekhanede uzun kuyruklar oluştuğunu, çoğu zaman da aç kaldıklarını belirten işçiler işçilerle ve formenler aynı yemekhanede yemek yemesini talep ediyor. Çoğu kez iş kazalarıyla gündeme gelen havalimanı inşaatında işçiler ayrıca “şimdiye kadar yaşanan iş cinayetlerinin aydınlatılmasını” da talep ediyor. Eyleme katılan işçilerin işten atılmaması da öncelikli taleplerinden.


 
İşçilerin yönetime ilettiği 15 maddelik talep listesi şu şekilde:

– Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.

– Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek

– Servis sorunu çözülecek

– Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek

– Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek

– Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak

– Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek

– İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek

– Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın

– Talepler basın karşısında okunacak

– İş cinayetleri çözülecek

– 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması

– Bayram ikramiyesi verilmesi

– Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk’ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması

– İşçi kıyafetlerinin verilmesi

SIRADAKİ HABER