Van Tuşba’da mazbata AK Parti adayına verildi

Van’ın merkez Tuşba ilçesinde seçimi kazanan ve KHK ile ihraç edilen HDP’li adayın yerine ikinci sıradaki AK Partili adaya mazbata verildi.

© YSK
Van Tuşba’da mazbata AK Parti adayına verildi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesi kararı sonrası Van’ın Tuşba ilçesinde mazbata Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP)  Yılmaz Berki yerine, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) Salih Akman’a verildi.

Seçimlerde HDP’nin adayı Berki yüzde 52,93 oy alırken, onu ikinci sırada yüzde 39,90 ile takip eden AK Parti’nin adayı Salih Akman mazbatayı alarak Tuşba Belediye Başkanı oldu.

YSK önceki gün KHK ile kamudan atılan ve 31 Mart'ta belediye başkanı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceğini açıklamıştı. 

HDP’nin Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde en yüksek oyu alan Zeyyat Ceylan, öğretmen olarak görev yaparken çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. Yine Van Tuşba’da seçimi önde tamamlayan Yılmaz Berki, Edremit’te Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve Çaldıran’da Leyla Atsak’ın KHK ile ihraç edildiği bildirildi.

Söz konusu isimlerin ihraç edilmeleri nedeniyle mazbatalarını alamayacağına ilişkin itirazlar yapıldı.

Bu itirazlardan biri, Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde ikinci en yüksek oyu alan AK Parti’nin adayı Hüseyin Beyoğlu tarafından YSK’ya yapılmıştı.

Öte yandan YSK dün de KHK’lı meclis üyesi ve il genel meclisi üyeliğine seçilenlere mazbata verilmeyeceği, ilgili kanun gereğince aynı parti listesinde bulunan ve mazbata verilmeyecek kişilerden sonra gelen üyesine mazbata verileceğine karar vermişti.

MUHTAR İÇİN KARAR VERİLMİŞTİ

YSK, daha önce benzer bir durumdaki muhtar adayına mazbata verilmemesine, ikinci sıradaki adayın muhtar olarak ilan edilmesine karar vermişti. Buna göre, YSK, Malatya’nın Doğanşehir ilçesinin Kadılı Mahallesi’nde resmi olmayan sonuçlara göre muhtarlık seçimini kazanan Hüseyin Arslan hakkındaki kararda, kamu görevinden çıkartılan kişilerin mahkumiyet kararı aranmaksızın bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyeceklerine dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 14:07
SIRADAKİ HABER