Yıldırım'dan İmamoğlu'na: Elinde mazbatan var mı?

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, kesin olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan CHP’li rakibi Ekrem İmamoğlu’nu eleştirdi. Kesin sonuçların itirazların ardından açıklanacağını hatırlattı.

© AA
Yıldırım'dan İmamoğlu'na: Elinde mazbatan var mı?

İmamoğlu’nun “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” ifadesini kullanmasını eleştiren Yıldırım, “Artık seçimin sahibi ne Sayın Ekrem İmamoğlu ne de Binali Yıldırım’dır, Yüksek Seçim Kurulu’dur. Dış ülkelerden destek beklemek, tebrik mesajları almak milletin sinirlerini bozmaktadır. Türk milletinin sinirlerini bozmayın” dedi.
 
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

“Seçimler gerçekleşti ama konuşulmaya devam ediliyor. Bu da doğal bir şey” diyen Yıldırım, “Seçim tamamlandıktan sonra seçimle ilgili bütün şikayetleri, itirazları, incelemek; karara bağlamak Yüksek Seçim Kurulu’nun görevidir. Şikayet, itiraz dönemi devam ediyor. Bu bütün seçimlerde bu iş gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın açıklamasından satır başları şöyle:

SEÇİMİN SAHİBİ YSK’DIR: Artık seçimin sahibi ne Sayın Ekrem İmamoğlu’dur ne de Binali Yıldırım’dır. Seçimin karar vericisi Yüksek Seçim Kurulu’dur. Sayın İmamoğlu’nun bu gerçeği görmesi, kabul etmesi gerekir. İlk gün açık bir şekilde söyledim: Mazbata kime verilirse başkan odur. Ben şimdi soruyorum: Sayın İmamoğlu elinde mazbatan var mı? Yok. O halde “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” yazarak sağa sola gitmen, orada burada hava atmanın ne anlamı var?

DAHA SORUMLU DAVRANMALI: Karar YSK tarafından açıklanacak. İtiraz süreçleri karara bağlanmadan sorumsuzca davranmak, toplumu germek ülkeye, millete zarar verir, adayın kendisine de zarar verir. İstanbul gibi bir memleket büyüklüğünde bir şehri idare edecek insanların daha sorumlu davranması beklenir.

BİR SABIRSIZLIK HALİ VAR: Gördüğüm kadarıyla bir sabırsızlık hali vardır. “Bir an önce mazbatamı verin, hukuki süreçler ne canım.” Sanki benim iki katım oy almış, seçimi kazanmış da, biz oylamak, zaman kazanmak için bir pozisyon alıyoruz. Bunu şiddetle kınıyorum. Sonuç ne olursa olsun verilen oyun zayi olmamasının önlenmesi gibi bir sorumluluk taşıyorum. Şu anda yapılan işlem de bundan ibrettir.

AYRINTILAR GELİYOR…

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 18:54
SIRADAKİ HABER