Yıldırım: Kürdistan Atatürk'ün kullandığı isim

AK Partili İstanbul adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır'da kullandığı "Kürdistan mebusu vardı" ifadesiyle ilgili eleştirilere yanıt verdi

© AA
Yıldırım: Kürdistan Atatürk'ün kullandığı isim

AK Partili İstanbul adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır'da kullandığı "Kürdistan mebusu vardı" ifadesiyle ilgili eleştirilere yanıt verdi: "Kürdistan sözü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyetin kurulmasından önce İstiklal mücadelesi için bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür."

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır ziyaretinde kullandığı “Kürdistan” ifadesiyle ilgili eleştirilere yanıt verdi. Yıldırım, Belgrad Ormanı’nda Elazığlılar ile buluştuğu piknikte, “Kürdistan” ifadesini Atatürk’ün kullandığını söyledi.
 
Diyarbakır il binası önündeki konuşmasında “Kürdistan” kelimesini kullanmasının eleştirilmesi sorulan Binali Yıldırım şunları söyledi: “Ne olmuş? PKK’ya itirazı olan mı var? Bir terör örgütü, bundan şüphesi olan varsa tepki göstersin. Kürdistan sözü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin kurulmasından önce İstiklal mücadelesi için bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür. Ben ifade ettiğim bundan ibaret. Bu ülkenin her karış toprağında yaşayan insanlar, vatandaşlarımız bizim birinci sınıf vatandaşlarımızdır. Hiç kimse Kürtleri ötekileştirmeye çalışmasın biz etle kemik gibiyiz. Birbirimizden ayrılmayız, binlerce yıl bu topraklarda birlikte yaşadık, kader birliği yaptık. Bundan sonra da inadına bir ve beraber olacağız, kardeş olacağız. Ay Yıldızlı bayrağımızın altında hür ve bağımsız yaşayacağız. Bu kadar açık ve net söylüyorum.”

‘İMAMOĞLU’NUN YERİNDE OLSAM ÖZÜR DİLERDİM’

Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu’nun Ordu-Giresin Havalimanı’nda yaşadığı VIP sorunuyla ilgili de konuştu. İmamoğlu’nun hatalı olduğunu ve özür dilemesi gerektiğini savunan Yıldırım, “Ben o muhabbete girmeye niyetim yok ama ben daha önce de çağrımı yaptım. Vali şahsını değil bu ülkeyi, devleti temsil ediyor. Orada istenmeyen olaylar yaşanmış olsa bile Ekrem Bey haklı bile olsa, sorumluluk ona aittir. Hiçbir şekilde devletin valisine hakaret etme hakkı yoktur. Kendisinin yerinde olsam özür dilerdim, bu kadar basit” dedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER