'YSK, büyük ihtimalle seçimin tekrarına karar verecek'

'Onları ikna ederse tamamdır iş!'

© AA
'YSK, büyük ihtimalle seçimin tekrarına karar verecek'

İstanbul seçimlerine yönelik Cumhur İttifakı’nın yaptığı olağanüstü itiraz başvurusuna ilişkin kararın bugün Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanması beklenirken, iktidara yakın medyada da ‘seçim hazırlığı’ yazıları dikkat çekiyor.

Habertük gazetesi yazarı Sevilay Yılman, "YSK’nın kararında siyasi baskı etkili olur mu?" başlıklı bugünkü köşe yazısında, seçimin yenilenme ihtimalinin yüksek olduğunu yazdı. “Başta Fatih Altaylı olmak üzere Türk medyasında çok okunduğu bilinen köşe yazarlarına göre büyük bir ihtimalle YSK, seçimin tekrarına karar verecek” diyen Yılman, seçimin yenilenmesinin ‘gerekliliğine’ hukuki dayanak için ise iki hukukçunun ‘ikna edilmesini’ yeterli saydı. ‘Onları ikna ederse tamamdır iş!’ dedi.

“Sonuç ne olursa olsun YSK’nın vereceği karar mutlaka hukuka uygun olacaktır.  Hukuk dışı bir karar olması mümkün değil! görüşümü bir kez daha paylaşıyorum sizlerle. Biliyorum şimdi bu ifadelerim üzerine, iktidar karşıtı muhalif cepheden şiddetli itirazlar gelecek. Ve büyük bir ihtimalle YSK’nın vereceği kararda mutlaka iktidarın isteği doğrultusunda, siyasi baskılar neticesinde karar vermekten başka şansı olmadığı söylenecek” diyen Yılman, bu tepkiye karşı çıkarak şöyle yazdı:

‘ONLARI İKNA EDERSE TAMAMDIR İŞ!’

“Bu görüşe kesinlikle katılmıyorum! Neden? Çünkü diyelim ki YSK, siyasi baskılar neticesinde karar verip; “İstanbul seçimi yenilenmeli!” demek zorunda kalsa bile bunun hukuki gerekçelerini kamuoyuna açıklamak zorunda! Yani, sırf, “Cumhur ittifakı öyle istiyor” diye seçimin yenilenmesi konusunda bir karar veremez YSK! Verir tabii verir ama yukarıda dediğim gibi bunun kabulü için de hukuki gerekçelerini sunmak zorunda.

Ha… Sakın ola bu ifadelerimden “Seçimin yenilenmesi “ yönünde bir karar çıkmasını beklemediğim yönünde bir anlam çıkarmasın kimse!

Eğer seçimin yenilenmesi kararını verirse YSK…Yani; “İstanbul’da seçimlerde usulsüzlük yapılmıştır ve bunların dayanağı da şu, şu belgelerdir ve hukuki olarak da şu, şu maddelere göre” derse…Bunu benden, sizden önce… Bilgisine, donanımına, tecrübesine değer verilen tüm bağımsız  hukukçulara…Örnek veriyorum mesela Profesör Doktor Adem Sözüer’e ya da Profesör Doktor Ersan Şen gibi kamuoyunun yakından bildiği, takip ettiği saygın ve itibar sahibi hukukçulara anlatırsa… Onları buna ikna ederse…Tamamdır iş!”

‘İTTİFAK İÇİN İYİ OLMAZ’

“Peki seçim yenilenirse sonuç ne olur?” ihtimaline ilişkin de yazan Yılman, “Şahsi fikrim seçimin yenilenmesi Cumhur İttifakı açısından çok olumlu bir sonuç doğurmaz. Hatta olumsuz olur. Çünkü yukarıda dedim ya; “Bu milletin, bu topraklarda yaşayan insanların sandığın üstünlüğü konusunda büyük hassasiyetleri vardır” diye yazdı.

‘İMAMOĞLU AÇIK ARA FARK ATABİLİR’

Yılman, bunun Cumhur İttifakı için “hüsran” olabileceğini ifade ederken, halkın bu durumda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na bağlılığının artacağını kaydetti. Yılman, “Ve çok az bir oy farkı ile İstanbul’da seçimi kazanan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, halkın bu sandık üstünlüğüne olan imtiyazına olan bağlılığı neticesinde açık ara bir fark yapabilir” düşüncesini dile getirdi.

‘CUMHUR İTTİFAKI AÇISINDA BÜYÜK HÜSRAN OLABİLİR’

“Daha açık yazayım” diyen Yılman Cumhur İttifakı’na ilişkin şu ihtimali yazdı:

“Eğer YSK’nın seçimi tekrarı kararında hukuki gerekçeler tam olarak anlatılamaz ise yani toplum seçimin yenilenmesi hususunda tam olarak ikna edilemez ise sonuç Cumhur İttifakı açısından büyük bir hüsran olabilir.”

(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 08:14
SIRADAKİ HABER