ABD'de 25 eyalette hastaneye yatışlar arttı: 4. dalga endişesi

ABD Sağlık Bakanlığı, ülkedeki 25 eyalette Covid-19 vakaları nedeniyle hastaneye yatışlarda artış yaşandığını açıkladı.

© REUTERS
ABD'de 25 eyalette hastaneye yatışlar arttı: 4. dalga endişesi

ABD’deki 25 eyalette, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle son bir haftada hastaneye yatışlarda artış olduğu bildirildi.

ABD Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde, ülkedeki 25 eyalet ile başkent Washington D.C’de Covid-19 vakası nedeniyle hastaneye yatışlarda son bir hafta bir önceki haftaya kıyasla ortalama yüzde 1,8'lik artış olduğuna dikkat çekildi. Michigan’da bu oranın yüzde 50'lere, South Dakota'da ise yüzde 40’lara kadar çıktığı ifade edildi.

HASTALANMALARIN ÖNEMLİ KISMI AŞILAMANIN YÜKSEK OLDUĞU BÖLGELERDEN

Verilerde, hastaneye kabul edilen Covid-19 hastası her 3 kişiden 2’sinin 65 yaşın altında olduğuna ve hastaların önemli bir kısmının aşılamanın yüksek olduğu bölgelerden geldiğine dikkat çekildi.

4. DALGA ENDİŞESİ

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, dün Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Ekibinin düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, ülkede vakaların ‘dördüncü dalga’ olarak yeniden artmasıyla ilgili endişelerini dile getirmişti.

‘İÇİMDE KÖTÜ ŞEYLER OLACAĞINA DAİR BİR HİS VAR’

Walensky, aşılama çabalarının hız kazanmasına rağmen yükselen vaka sayılarına işaret ederek, "İçimde kötü şeyler olacağına dair bir his var. Şu anda bulunduğumuz konumdan bakınca önümüzde umut vadeden şeyler var ancak şu anda korkmaktan kendimi alamıyorum" diye konuşmuştu. Ülkenin aşılamada alacak daha çok yolu olduğunu belirten Walensky, halka virüs nedeniyle alınan önlemlere uymaya devam etme çağrısında bulunmuştu.

ABD’DE SON DURUM

Covid-19 verilerinin derlendiği Johns Hopkins Üniversitesi kayıtlarına göre, ABD’de Covid-19 vaka sayısı 30 milyon 300 bine, can kaybı da 550 bine yaklaşmış bulunuyor.

SIRADAKİ HABER