ABD'de Covid-19 kaynaklı ölüm sayısı 1 milyonu geçti

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yarısından fazlası Aralık 2020'de Covid-19 aşılarının kullanıma sunulmasından sonra gerçekleşti

© REUTERS
ABD'de Covid-19 kaynaklı ölüm sayısı 1 milyonu geçti

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne (CDC) göre, ülkede Koronavirüs sebepli ölüm sayısı toplamda 1 milyonu geçti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, ülkede bugüne kadar Covid-19'dan 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği doğrulandı. CDC tarafından hazırlanan ölüm belgesi verilerine dayandırılan bilgiye göre, Covid-19 salgının başlangıcından bu yana geçen yaklaşık 2,5 yılda ölen ABD'lilerin sayısı 1 milyona ulaştı.

AA'nın haberine göre Covid-19'a bağlı can kayıplarının 900 bin rakamının görülmesinden 1 milyon sınırına ulaşmasına kadar yaklaşık 3 aylık bir zaman geçtiği belirtildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yarısından fazlasının ise Aralık 2020'de Covid-19 aşılarının kullanıma sunulmasından sonra gerçekleştiği kaydedildi.

ABD dünyada birinci sırada
ABD'de, "sağlık sisteminin bozulması sonucu" doğrudan veya dolaylı olarak Covid-19 nedeniyle kaybedilen hayatların gerçek sayısının "çok daha yüksek" olduğuna inanılıyor. Sağlık uzmanları uzun süredir Hindistan, Brezilya ve Rusya gibi yerlerdeki gerçek ölüm sayısının resmi rakamlardan daha yüksek olduğundan şüphelense de ABD, herhangi bir ülkenin bildirilen en yüksek Covid-19 ölüm oranına sahip.

Ocak 2021'de günde yaklaşık 3 bin 400 can kaybının kaydedildiği ABD'de, hala günde 300'e yakın kişi Covid-19 yüzünden hayatını kaybediyor. Vakalar ise son 2 haftada yüzde 60'tan fazla artarak günde 86 bine ulaşmış durumda.

SIRADAKİ HABER