ABD Gıda ve İlaç Dairesi danışma kurulu, ülkedeki ilk Kovid-19 aşısına onay verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) danışmanlar kurulu, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği yeni tip Koronavirüs aşısına acil kullanım izni verilmesine destek verdi.

© AP
ABD Gıda ve İlaç Dairesi danışma kurulu, ülkedeki ilk Kovid-19 aşısına onay verdi

Reuters'ın aktardığına göre FDA'nın gelecek günlerde aşıya acil kullanım izni vermesi bekleniyor. Bu karar resmen alındıktan sonra Pfizer/BioNTech aşısı ABD geneline dağıtılacak ve aşılanma başlayacak.

FDA danışmanları Pfizer/BioNTech aşısının 16 yaş üstü bireylerde bilinen faydalarının risklerden fazla olduğunu 17 oya karşı 4 oy ile kabul etti. Bir danışman çekimser oy kullandı. 

Pfizer, iki dozluk aşının 16 ile 85 yaşları arasında insanlar üzerinde kullanılması için izin istemişti. Bazı danışmanlar kurulu üyeleri 16-17 yaşındaki bireylerin bu izne dahil edilip edilmemesi gerektiğini tartışmaya açtı. Panel, yapılan oylama sonucunda izne bu yaş gruplarının da dahil edilmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu. 

4 danışmanlar kurulu üyesinin neden karşı oy kullandığı belirtilmedi. Reuters'a konuşan bazı isimler bu kişilerin 16-17 yaşındakilerin izne dahil edilmesinden rahatsız olduğunu belirtti. 

Kurumdan yapılan açıklamada, "Aşıya acil kullanım izni verilip verilmeyeceğiyle ilgili son karar FDA yetkilileri tarafından verilecektir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 07:12
SIRADAKİ HABER