ABD’den evde uygulanabilen ilk hızlı Covid-19 testine onay

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), tek kullanımlık testlerin doktor reçetesi ile birlikte kullanılmasına onay verdiğini duyurdu.

© AFP 2020
ABD’den evde uygulanabilen ilk hızlı Covid-19 testine onay

HABER MERKEZİ - ABD’de tamamen evde yapılarak 30 dakika içinde sonuç veren bir hızlı yeni tip coronavirüs (Covid-19) testine ilk defa izin verildi.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), tek kullanımlık testlerin doktor reçetesi ile birlikte kullanılmasına onay verdiğini duyurdu.

Bu kararın dünya üzerinde coronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkedeki test kapasitesini ciddi biçimde artırması bekleniyor.

Kaliforniya merkezli şirketin testleri burundan alınan sürüntü örneğinin laboratuvarda hazırlanmış bir taşınabilir solüsyonun içine batırılması ile uygulanıyor. Sonuçlar pozitif ya da negatif olarak testin ışıklı bildiriminde görüntüleniyor.

Şu ana kadar FDA tarafından yaklaşık 300 farklı test onay verildi. Fakat bu testlerin ağırlıklı kısmı sağlık personeli tarafından burundan alınan sürüntü örneklerinin laboratuvar ortamında yüksek teknolojili cihazlar kullanılarak analiz edilmesi ile sonuç veriyor. Bir kısmı ise kişilere burun ya da salya sürüntü örneklerini kendi kendilerine aldıktan sonra laboratuvara göndermesiyle uygulanıyor ve sonuçların alınması bir kaç gün sürüyor.

Uzmanlar kendi kendine yapılan ve sonuç veren testlerin virüs bulaşan kişilerin tespitini hızlandırıp yayılmasını önlemek için daha hızlı önlemler alınmasını kolaylaştıracağını belirtiyor.

Halihazırda gribe karşı evde uygulanabilecek testler üzerinde çalışan ilaç şirketi Covid-19 salgınının patlak vermesi ile çalışmalarını bu alana yoğunlaştırdı.

Söz konusu test diğer hızlı testlerden farklı olarak vücuttaki antijenler yerine doğrudan virüsün varlığını tespit ediyor.

SIRADAKİ HABER