Almanya'da maske zorunluluğu geri geliyor

Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann, koronavirüs vakalarının artmasının önüne geçmek için sonbahar aylarında maske zorunluluğunun geri geleceğini duyurdu.

© DPA
Almanya'da maske zorunluluğu geri geliyor

Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann, yakında yeni bir koronavirüs dalgasına hazırlıklı olmak için kapalı ve kamusal alanlarda maske takmanın zorunlu olacağını, ancak karantina, sokağa çıkma yasağı gibi tedbirlere geri dönülmeyeceğini söyledi.

Buschmann, Morgen Post gazetesine verdiği röportajda, hükümetin sonbahar ve kış aylarında vakaların artmasına karşı hazırlık içinde olduğunu açıkladı. Almanya Adalet Bakanı, "Kapalı mekanlarda bireyler için maskelerin etkinliği tartışılmaz. Bu yüzden kapalı mekanlarda maske takılmasına yönelik bir çalışmamız olacak. Halihazırda toplu taşımada maske zorunluluğu ile çalışıyoruz" dedi.

'KARANTİNA UYGULANMAYACAK'

Koronavirüsle mücadelede yeni önlemlerin temmuz ayı sonuna kadar tamamlanacağından emin olduğunu söyleyen Buschmann, yeni önlemlerin önümüzdeki ay Almanya'nın 16 eyaletindeki yetkililerle tartışılacağı ve eylül ayında federal meclise gönderileceğini belirtti. Buschmann, yeniden karantina koşullarına dönme olasılığıyla ilgili soruya ise "İnsanları eve kilitlemek, kamusal yaşamı durma noktasına getirmek... Bu, Çin koşullarını taklit etmek olur" yanıtı verdi.

Almanya'da bu ay Covid-19 vakaları yeniden artmış, 4-10 Temmuz tarihlerinde bir önceki haftaya göre vaka sayılarının yüzde 6 arttığı açıklanmıştı.

SIRADAKİ HABER