Aşı yaptıran sağlık çalışanı sayısı 700 bini geçti

CoronaVac aşısının ilk dozu sağlık çalışanlarına yapılıyor. Aşılama uygulamasının dördüncü gününde toplamda 700 binden fazla sağlık çalışanı aşı oldu.

© AA
Aşı yaptıran sağlık çalışanı sayısı 700 bini geçti

Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozu 700 binden fazla sağlık çalışanına yapıldı. 14 Ocak Perşembe Türkiye'de başlatılan aşılama çalışmaları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen "Covid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne göre yapılıyor.

 Ankara Şehir Hastanesi'ndeki 130 aşı uygulama odasında sağlık görevlileri aşılanıyor. Aşı yapılan röntgen teknisyeni Fatma Sevran, aşı uygulama sürecinin gayet iyi geçtiğini ve sadece ufak bir iğne ağrısı hissettiğini belirterek, "Covid-19 geçirmiştim. Nasıl bir sıkıntı yaşadığımı biliyorum. Aşı geldiğini duyunca sevinerek geldim" ifadelerini kullandı. Sevran, tekrar hastalanmamak için aşı yaptırdığını dile getiren, "Herkese de tavsiye ederim. Herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

Hemşire Cihan Kaya da 5 ay önce Covid-19'a yakalandığını, ilk başlarda sürecin çok sancılı geçtiğini, ateş ve diğer belirtilerin olduğunu söyledi. Aşının tek çare olduğunu düşünüp uygulamaya katılmaya karar verdiğini anlatan Kaya, "Aşı olurken herhangi bir ağrı vesaire olmadı. Şu an için bir sıkıntı yaşamadım. Toplumsal bir sorumluluk, aşıyı olmamız gerekiyor. Başka bir çaremiz yok. Şu an için bu hastalıktan başka türlü kurtulma yolumuz yok. O yüzden aşı olmak gerekiyor" diye konuştu.

İKİNCİ DOZ UYGULAMASI, 28 GÜN SONRA
Türkiye'deki yaklaşık 1 milyon 100 bin sağlık çalışanının aşılanmasının ardından yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar aşılanacak. Bu grubu 65 yaş ve üstü bireyler izleyecek. İlk dozun uygulanmasından 28 gün sonra aşının ikinci dozu uygulanacak. MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevu kontrol edilebilecek veya değiştirilebilecek. (AA)

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 15:16
SIRADAKİ HABER