Bingöl'de salgın hızla yayılıyor: Vakaların yüzde 90’ı Delta varyantı

Delta varyantının hızla yayıldığı Bingöl'de yoğum bakım doluluk oranı yüzde 80'in üzerine çıktı.

© MA
Bingöl'de salgın hızla yayılıyor: Vakaların yüzde 90’ı Delta varyantı

Coronavirus salgınında Türkiye'de Delta varyantı etkisini artırırken, bölge kentlerinde aşı oranının düşük olması nedeniyle vaka sayıları da hızla yayılıyor. Ülke genelinde vakaların en çok arttığı il sıralamasında üçüncü olan Bingöl’de, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, haftalık bin 256 kişi salgına yakalanıyor. Kentte ilk ve ikinci doz aşıyı yapanların toplam oranı yüzde 33’e tekabül ediyor. 

Yer yer stantlar kurulurken, yurttaşların aşı konusunda bilgilendirilmesi için çalışma yapılmadığı belirtildi. 
 
YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 80'İN ÜZERİNE ÇIKTI
 
5 katlı Bingöl Devlet Hastanesi’nin 2 katı Covid-19 hastaları için ayrılırken, hastanenin yoğun bakım ünitesinin doluluk oranının yüzde 80’inin üzerine çıktığı belirtildi. Kentteki vaka sayısı, bir aydır ciddi bir artış göstermeye devam ediyor.   
 
SES: AŞI OLUNMADIĞI İÇİN VİRÜS HIZLA YAYILIYOR
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bingöl Temsilciliği üyesi Ramazan Nazlier, Bingöl’de artan vakalarının yüzde 90’nının Delta varyantı olduğunu aktararak, vakaların hızlı bir şekilde kentte yayıldığını söyledi.

Nazlier, şöyle konuştu: “Yurttaşların aşı olmaması nedeniyle virüs etkili bir şekilde yayılıyor. Halk gerekli tedbirleri almıyor. Bunun sebebi ise yetkili resmi kurumların yeterli önlemleri almamasından kaynaklanıyor.”
 
'YETKİLİ KURUMLAR HALKI BİLGİLENDİRMİYOR, İNSANLAR SOSYAL MEDYADA AŞIYI ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYOR'
 
Bingöl’de aşı olma oranının düşük olduğunu ve halkta aşı olmaya karşı bir bilinçlendirme çalışmasının yapılmadığını ifade eden Nazlier, “Yetkili kurumlar aşı konusunda yurttaşlara karşı bir bilgilendirme çalışması yapmıyor. İnsanlar sosyal medyadan aşıyı öğrenmeye çalışıyor. Dolayısıyla aşıya dair kimi sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz açıklamalar, yurttaşlarda bir karşıtlığa yol açıyor. Bu konuda halk aşıya temkinli yaklaşıyor” diye belirtti. 
 
Covid-19 aşısının dünyada kabul gördüğüne dikkat çeken Nazlier, herkesi aşı olmaya çağırdı. (MA)

SIRADAKİ HABER