BioNTech aşısında önceliğin öğretmenlerde olması bekleniyor

Türkiye'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama süreci, 1 milyon 500 bin Pfizer-BioNTech aşısı ve peyderpey gelmeye devam eden Çin aşısı ile hızlanacak. Ay sonuna kadar 4.5 milyonu bulması beklenen BioNTech aşısının öncelikle aşılamasına başlanan öğretmenlerden devam etmesi bekleniyor.

© Flickr
BioNTech aşısında önceliğin öğretmenlerde olması bekleniyor

Sağlık Bakanlığı, gece yarısı itibarıyla toplam 14 milyon 393 bin 682 kişinin aşılandığını açıkladı. Bu kişilerin 8 milyon 184 bin 924’ü birinci dozu, 6 milyon 208 bin 758’i ise ikinci dozu vuruldu.

Bir süredir yavaş giden aşılama nedeniyle eleştirilen Bakanlık, Türkiye’ye ulaşan 1 milyon 500 bin Pfizer-BioNTech aşısı ve peyderpey gelmeye devam eden Çin aşısı ile aşılamaları hızlandıracak.

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'in haberine göre gelen her aşı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’na sevk ediliyor ve bunların 14 gün süren analiz süreçleri başlıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçen günlerde sosyal medya hesabında, BioNTech aşısının geçen hafta 5 bin 800 doz test edilmek (güvenlik testi) üzere Türkiye’ye geldiğini, bir hafta sonra ise birer gün arayla 750 bin ve 700 bin olmak üzere 1.5 milyon doz kullanıma hazır aşı getirildiğini açıklamıştı.

Aşı uygulanacak gruplarda öğretmenler, asker, polis, kritik görevlerde çalışanlar, zabıta, Adalet Bakanlığı çalışanları bulunuyor. 2. aşama A grubu olan bu kişilerin aşılanmasına yavaş yavaş başlanacağı öğrenildi. 60-64 yaş, yani 2. aşama B grubu aşılama da önümüzdeki haftalarda başlayacak.

İlk kez Türkiye'de
ABD’li Pfizer ile Alman BioNTech ortaklığında geliştirilen aşı, Türkiye’de ilk defa kullanılacak. Aşı, saklama koşulları uygun olan merkezlerde (-70 saklama olanağı olan) uygulanacak. Aşılama, Çin aşısında olduğu gibi, iki doz şeklinde 28 gün arayla yapılacak.

SIRADAKİ HABER