Covid-19 uzun vadede en çok hangi organları etkiliyor?

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, "Gençlerde felce yol açabilir" diye uyardı

© GETTY IMAGES AFP
Covid-19 uzun vadede en çok hangi organları etkiliyor?

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, halen Covid-19’un uzun vadede vücuda etkilerinin ne olacağı hâlâ yeterince bilinmediğini söyledi. Hastalığı hafif semptomlarla atlatan kişilerde ya da gençlerde bile bazı belirtiler uzun süre devam edebileceğine dikkati çeken Dr. Uzun, ""Bu belirtiler yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, eklem ağrısı, göğüs ağrısı, tat veya koku kaybı, cilt döküntüsü ve saç dökülmesi olarak sayılabilir" dedi. Dr. Uzun, hastalığı hafif atlatmış kişilerde dahi kalp kasında hasar oluşumuna rastlandığını söyledi.

Sözcü'de yer alan habere göre, "Zatürre, akciğerde sıvı birikimi ve akciğer dokusunda iltihaplanmayla oluşur. Covid-19 zatürresi (pnömonisi) her iki akciğeri de tutma eğilimindedir ve hastalarda öksürük, nefes darlığı gibi belirtilere neden olur" diyen Uzun, devamında şunları kaydetti:

"Çoğu hastada tamamen iyileşir. Ancak bazı hastalarda zatürre daha da şiddetlenir, akciğerlerde daha çok sıvı birikimi olur ve akciğer dokusu yeterince oksijen alamaz hale gelir. Dolayısıyla bazı durumlarda akciğer dokusunun eski haline dönmesi için ek tedavi gerekebileceği gibi bazen de tedaviye rağmen akciğeri eski haline döndürmek mümkün olmaz."

"Gençlerde felce yol açabilir"
Covid-19 başlıca akciğerleri etkileyen bir hastalık olmakla birlikte farklı organlarda da hasara yol açabildiğine dikkati çeken Dr. Uzun, öyle konuştu:

"Hastalığı hafif atlatmış kişilerde dahi kalp kasında hasar oluşumuna rastlanmıştır. Kalp kasındaki bu zayıflama, hastanın ileride kalp yetmezliği riskini artırabilir. Covid-19, gençlerde bile nöbet, felç, geçici felç gibi durumlara sebep olabilir. Kanı daha kolay pıhtılaştırdığı için kılcal damarlarda tıkanmaya yol açabilir. Covid-19'un bu etkisi uzun vadede karaciğer, böbrek gibi organlarda hasar meydana getirir. Bu hastalık psikiyatrik sorunları da tetikleyebilir."

Hastalara önemli bir tavsiye
Dr. Uzun hastalara şu önerilerde bulundu:

"Covid-19 yeni ortaya çıkan bir hastalık olduğundan uzun dönem etkileri ile ilgili henüz yeterince bilgi bulunmamaktadır. Ancak bilim insanları, dünyanın dört bir yanından gelen olgular, veri setleri ve çalışmalarla çeşitli öngörülerde bulunmaktadır. Tüm bu çalışmalar sonucunda hastalığın en sık görülen uzun dönem etkisinin akciğerler üzerinde olduğu belirtilmektedir. Covid-19 hastalarının özellikle akciğer sağlığı açısından dikkatle tedavi ve takip edilmesi önerilir."

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2020, 07:32
SIRADAKİ HABER