Danimarka, Covid-19 aşılamalarını bir süreliğine durdurdu

Danimarka'da Covid-19 aşılarının yapılması geçici olarak durdurulacak. Kararın ülkedeki bağışıklığın iyi durumda olması nedeniyle alındığı açıklandı.

© REUTERS
Danimarka, Covid-19 aşılamalarını bir süreliğine durdurdu

Danimarka hükümeti, korona virüsü (Covid-19) aşılama oranlarının yüksek olmasından ötürü aşı uygulamayı bir süreliğine durduracaklarını açıkladı.

Basın açıklaması yapan Danimarka Sağlık Müdürlüğü (SST) Salgın Hastalıklar Direktörü Bolette Soborg, ülke genelinde virüsün kontrol altına alındığını ve Covid-19'a karşı bağışıklıkta ülkenin "iyi mevkide" olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, “Covid-19'a karşı aşılama programını bir süreliğine durduracağız” diyen Soborg, aşılamanın 15 Mayıs'tan itibaren durdurmayı planladıklarını dile getirdi.

Soborg, “Sonbahardan itibaren salgının durumuna göre aşılamalara yeniden başlayabiliriz. Profesyonel değerlendirmeler sonucu kimlerin ne zaman aşı olabileceğine göre süreç işleyecek” dedi.

Şubat ayından itibaren bütün Covid-19 tedbirlerinin kaldırıldığı Danimarka'da, nüfusun yüzde 81'i iki doz aşı, yüzde 61'ine ise güçlendirici doz yapıldı.

Covid-19 vaka artışları şubattan bu yana 40 binlerden yaklaşık 1000'e düşerken virüs kaynaklı ölü sayıları da ortalama 20'li rakamlarda seyrediyor. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER