Dünya genelinde 200 milyon dozdan fazla Koronavirüs aşısı yapıldı

Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs'e (Covid-19) karşı aşılamanın başladığı en az 107 ülkede 200 milyon dozun üzerinde aşı vuruldu. Bu dozların yüzde 45'i G-7 ülkelerinin vatandaşlarına yapıldı.

© AFP
Dünya genelinde 200 milyon dozdan fazla Koronavirüs aşısı yapıldı

AFP'nin hesaplarına göre, TSİ 12.00 itibarıyla bütün dünyada aşı dozu sayısı 201 milyon 42 bin 149 olarak kayıtlara geçti. Türkiye'de ise sayı 6 buçuk milyonu aştı.

Çin ve Rusya'nın son günlerde vurduğu aşı miktarını tam olarak açıklamaması nedeniyle, bu rakamın çok daha üstüne çıkıldığı tahmin ediliyor.

G-7'de yaşayanlar toplam dünya nüfusunun yüzde 10'u
Euronews'in haberine göre; aşıların yüzde 45'inin vurulduğu G-7 ülkelerinde yaşayanlar, dünya nüfusunun yüzde 10'unu teşkil ediyor. Bugüne kadar aşı dozlarının yüzde 92'si, Dünya Bankası kriterlerine göre, zengin ya da gelir düzeyi yüksek veya orta seviyede ülke vatandaşlarına vuruldu.

Nüfusuna göre en fazla aşı vurulan ülke sıralamasında İsrail açık ara önde bulunuyor. İsrail'de, şu ana kadar toplam nüfusun yüzde 49'una en azından ilk doz aşı vuruldu. Nüfusun yüzde 33'üne ise ikinci aşı uygulandı.

Gine ve Ruanda'nın da içinde bulunduğu 29 yoksul ülkede ise aşı çalışmalarına kısa süre önce başlandı.

Dünyada en fazla aşı vurulan ülke sıralamasında ABD, 59,6 milyon dozla ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 40,5 milyon dozla Çin, 17,5 milyon dozla Büyük Britanya, 10,7 milyonla Hindistan ve 7,1 milyonla İsrail izliyor.

SIRADAKİ HABER