FDA’dan Pfizer-BioNTech aşısı için kritik karar: 1 ay saklanabilecek

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer-BioNTech'in ürettiği COVID-19 aşısının daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale gelmesi için buzdolabı sıcaklıklarında bir aya kadar saklanmasına onay verdi.

© REUTERS
FDA’dan Pfizer-BioNTech aşısı için kritik karar: 1 ay saklanabilecek

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgını bitirmek için geliştirilen aşılarla ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech’in aşısı için kritik bir karar açıkladı.

Daha önce 2 ila 8 derecedeki buzdolabında en fazla beş gün saklanmasına izin verilen çözülmüş aşılar, artık bir aya kadar muhafaza edilebilecek.

‘DAHA DA YAYGINLAŞACAK’

FDA direktörü Peter Marks, “Bu değişiklikle aşıyı uygulayanların aşıyı temin etmesi ve saklaması kolaylaşacak, aşıyı daha yaygın bir şekilde sunulabilecekler” dedi.

Pfizer-BioNTech aşısı Aralık ayında -80 ila -60 derecede taşınması şartı ile kullanım onayı almış, dağıtımı için ayrı bir sistem geliştirilmesi gerekmişti. FDA, Şubat ayında ise aşının aşırı soğuk koşullar yerine standart buzdolabı sıcaklıklarında iki haftaya kadar depolanmasını ve taşınmasını onaylamıştı.

SIRADAKİ HABER