Güney Afrika'da AstraZeneca aşılaması durduruldu

Güney Afrika'da AstraZeneca aşısının tespit edilen mutasyona karşı etkisinin sınırlı olduğunun tespit edilmesi üzerine, ülkede aşının kullanımı geçici bir süreliğine durduruldu.

© REUTERS / Shwe Paw Mya Tin
Güney Afrika'da AstraZeneca aşılaması durduruldu

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi'nin ortak geliştirdiği Kovid-19 aşısının, virüsün İngiltere varyantına karşı etkili olsa da Güney Afrika mutasyonu karşısında o kadar güçlü olmadığı tespit edilmişti. 

Bu gelişme üzerine, Güney Afrika'da aşılama işleminin durdurulduğu açıklandı. 

Güney Afrika Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Zweli Mkhize tarafından yapılan açıklamada, bilim insanlarının tavsiyelerinin bekleneceği kaydedildi. 

Diğer aşıların kullanımına devam edilecek

AstraZeneca aşısı durdurulsa da, Johnson & Johnson ve Pfizer/BioNTech aşılarının kullanımına devam edileceği öğrenildi.

Şirket sözcüsü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, B.1.351 varyantıyla ilgili olarak Güney Afrika Sağlık Bakanlığı ile yakın çalıştıklarını ve aşının doz aralığının 8 ila 12 hafta arasında olduğunu hatırlatarak yeni varyanta karşı da koruma sağlayacağına inandıklarını söyledi. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Maria van Kerkhove de, CBS'nin 'Face the Nation' kanalında yaptığı açıklamada, AstraZeneca ve gelecekte üretilecek diğer aşılarla ilgili görüşmek üzere bir bilimsel heyetin bir araya geleceğini söyledi. 

'Tek bir ürüne güvenemeyiz'
Kerkhove, yeni varyantlarla ilgili olarak "Etkinliğin azaldığını gösteren bazı ön çalışmalar var, ancak bu çalışmalar henüz onaylanmadı. Birden fazla güvenli ve etkili aşıya sahip olmak çok önemli, tek bir ürüne güvenemeyiz" ifadelerini kullandı. 

AstraZeneca'dan daha önce yapılan bir açıklamada da, aşının B.1.351 varyantına uyarlanması için Oxford Üniversitesi ile birlikte çalıştıklarını ve 'sonbahar teslimatına hazır oldukları' belirtilmişti. 

Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan üzerinden alınan bir milyon doz ile ülkedeki sağlık çalışanlarının AstraZenaca aşısı ile aşılanmasına bugün başlamayı planlanıyordu

SIRADAKİ HABER