Harvard Üniversitesi'den Doç. Dr. Altındiş: Aşı karşıtlarına kulağınızı tıkayın; Çin aşısında 3. Faz çalışmaları kanıtlanmadan aşılama başlamamalı

"Sinovac aşısı 11 Aralık'ta uygulanmamalı; bağımsız inceleme sonuçları beklenmeli"

© AP Peter Dejong
Harvard Üniversitesi'den Doç. Dr. Altındiş: Aşı karşıtlarına kulağınızı tıkayın; Çin aşısında 3. Faz çalışmaları kanıtlanmadan aşılama başlamamalı

Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Emrah Altındiş, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşı adaylarıyla ilgili tartışmaları değerlendirdi. Altındiş, aşı adayları arasında Moderna ve Pfizer'ın koruyucu ve güvenli olduğuna dair veriler sunduğunu ancak Çinli şirket Sinovac'ın güvenli olsa da henüz koruyuculuğa dair veri sunmadığını hatırlattı. Pek çok salgının aşı sayesinde sonlandırıldığını söyleyen Altındiş "Aşı karşıtlarına kulaklarımızı tıkamalıyız" dedi. 

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Doç. Dr. Emrah Altındiş, KRT TV'de Zafer Arapkirli'nin sorularını yanıtladı. Altındiş, faz-3 çalışmasına gelen Moderna ve Pfizer aşılarının yan etkileri açısından güvenli ve koruyucu olduğunu söyledi. “Kapitalist sistem içinde bütün şirketlerin önceliği kâr yapmak, dolayısıyla şirketlere güvenemeyiz” diyen Altındiş, “Güveneceğimiz yer bağımsız, devletlerin ya da kurumların oluşturduğu, bağımsız kurumlar olacak” ifadelerini kullandı.

Aşı onayları için ABD ve Avrupa'da bağımsız kurumların incelemeler yaptığını belirten Altındiş, Çin'de üretilen Sinovac şirketinin aşısı hakkında da uygulamanın bağımsız incelemelerden sonra başlaması gerektiğini vurguladı. "Bu pandeminin sonunu aşılar getirecek" diyen Doç. Dr. Altındiş, aşı karşıtlığına karşı çağrıda bulundu. 

Altındiş'in KRT TV'deki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Aşılar arasında bir karşılaştırma yapmak doğru olur mu sizce?

İnsanlığın belki de en güzel yarışlarından bir tanesi bu. Hepimiz ne kadar gurur duysak bilim insanlarıyla az. Çünkü 1 yıldan az bir zamanda insanlık öyle bir yarışa girdi ki, şu anda 4 tane aşı faz-3 çalışmalarının sonuçlarını açıkladı.

Şu anda dünyada yürüyen 55 kadar klinik çalışma var. Bu şu demek: 55 tane insan çalışması yürüyor. Bunların 13 tanesi faz-3 aşaması dediğimiz ilk aşamayı atlayıp güvenli olduklarını ispat etmişler, dozları belirlenmiş ve faz-3'te on binlerce insana uygulanarak koruyucu olup olmadıklarına bakılıyor.

4 tane aşının ismi çok geçiyor. Bunlardan bir tanesi ABD'de Sağlık Bakanlığı'nın çokça desteklediği Moderna aşısı. Onun faz3 çalışmalarının ilk aşaması tamamlandı. 30 bin insana uyguladılar bu aşıyı. 15 bin kişiye aşı yaptılar, 15 bin kişiye etkisiz bir şey verdiler, kontrol grubuna da. Toplamda 196 kişi hastalandı. Bunların 185 tanesi aşılanmayan grupta. Aşı çok büyük bir şekilde aşılanan insanları koruduğunu ispat etti. Moderna şu anda hem güvenli hem de koruyucu bir aşı.

Aynı şekilde Türkiye'den göçmen bilim insanlarının ismiyle duyulan Pfizer/BioNTech aşısı da faz-3 çalışmalarının ilk aşamasını sonuçlandırdı. Yine yarısı aşılanıyor, yarısı kontrol grubunda.

SIRADAKİ HABER