İran'ın ilk yerli aşısı insanlar üzerinde denenmeye başlandı

İran'da geliştirilen ilk yerli korona virüsü aşısı 'COVIRAN Bereket'in insan üzerinde denemelerine başlandı. Şu ana kadar 65 bin kişinin aşıyı vurulmak için gönüllü olduğu kaydedildi.

© AA
İran'ın ilk yerli aşısı insanlar üzerinde denenmeye başlandı

İran, korona virüsüne karşı bağışıklık sağlamak amacıyla geliştirdiği yerli aşı 'COVIRAN Bereket'i klinik deneme aşamasında ilk defa insan üzerinde denedi. İranlı bilim insanlarının geliştirdiği 'COVIRAN Bereket' aşısı, Sağlık Bakanı Said Nemeki ve diğer yetkililerin katıldığı bir törenle, ilk defa insan üzerinde uygulandı. 

Aşıyı geliştiren heyetin başında yer alan Muhammed Muhbir'in kızı Tayyibe Muhbir, aşıyı yaptıran ilk gönüllü kişi oldu. Geliştirilen aşı bugün üç kişiye daha vurulacak ve sonraki günlerde gönüllü olan 56 kişi üzerinde aşamalı olarak uygulanacak. 

Aşının birinci günün ardından 14'üncü günde ikinci defa vurulacağı ve son aşama olan 28'inci günde de son dozun vücuda enjekte edileceği açıklandı. Şu ana kadar 65 bin kişinin aşıyı vurulmak için gönüllü olduğu belirtildi. Tayyibe Muhbir'e uygulanan aşının şu ana kadar herhangi bir yan etkisinin görülmediği ifade edildi. (AA)

SIRADAKİ HABER