İspanya'da koronavirüs nedeniyle çocuklarını okula göndermeyen ebeveynlere dava açılacak

İspanya'da yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen ebeveynlere dava açılacağı öğrenildi.

© REUTERS / NACHO DOCE
İspanya'da koronavirüs nedeniyle çocuklarını okula göndermeyen ebeveynlere dava açılacak

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını Avrupa'da etkisini artırmaya devam ederken birçok ebeveyn, yeni eğitim ve öğretim yılında çocuklarını okula gönderme konusunda tereddüt ediyor.

İspanya Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Kovid-19 korkusuyla çocuklarını okula göndermeyi düşünmeyen velilere gözdağı verildi.

Başsavcılık, Kovid-19'a yakalanacakları korkusuyla çocuklarını okula göndermeyen veliler aleyhine dava açılacağını bildirdiği açıklamasında, "Sağlıkla ilgili velilerin endişeleri anlaşılabilir. Ancak 6-16 yaş arası çocukların eğitiminin yasal zorunluluğunun devam ettiğini hatırlatırız" ifadelerine yer verdi.

İspanya Başsavcılığı, eğitimcilerin gerekçesiz devamsızlık tespit etmesi durumunda Kamu Bakanlığı aracılığıyla yasal tedbirlere başvurulacağı belirtilirken, davaların ebeveyn otoritesine özgü görevlerin ihlalinden kaynaklanan hukuki sonuçlar taşıyabileceğini hatırlattı.

Başsavcılık, "Okula devamsızlık savcılık için bir endişe kaynağıdır. Çünkü eğitim, küçüklerin gelişimi üzerinde ve dolayısıyla bir bütün olarak toplum üzerinde bir etkiye sahiptir" diye kaydetti.

SIRADAKİ HABER